Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Co chce ještě Sobotka stihnout do voleb

Pokračování červnové schůze bude jedním z posledních zasedání Sněmovny v tomto volebním období. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) by chtěl ještě stihnout prosadit zavedení kariérního řádu učitelů, schválení dohody mezi EU a Kanadou a pařížské klimatické dohody.

Jedná se zřejmě o jeho poslední příležitost, spoléhá proto na dohody s koaličními partnery, neboť z řad opozice zaznívá proti těmto návrhům řada výhrad. „Je třeba se obrátit na předsedy poslaneckých klubů. Já vycházím z toho, na čem jsme se dohodli na koaliční radě. Všechny strany potvrdily, že kariérní řád, smlouva s Kanadou i klimatická dohoda jsou prioritami vládní koalice pro poslední dny, které ještě budeme trávit ve Sněmovně“, řekl v úterý Sobotka.

Učitelský kariérní řád počítá se zařazením pedagogů do tří stupňů, od začínajících přes samostatné po vynikající, předloha však nemá potřebnou podporu opozice a výhrady k ní mají i poslanci hnutí ANO.

Pařížská klimatická dohoda se zatím ani po čtyřech pokusech nedostala k projednání do výborů, předmětem sporů je zejména závaznost a důsledky dohody, která signatáře zavazuje ke snižování emisí skleníkových plynů.

Obchodní dohoda mezi EU a Kanadou má za cíl odstraňovat většinu cel a poplatků mezi Unií a Kanadou, zatím je teprve ve fázi projednávání.

Je proto nanejvýš pravděpodobné, že do konce funkčního období Sněmovny poslanci nestihnou ani ratifikaci pařížské dohody, což by premiér Sobotka považoval za ostudu pro Českou Republiku.