Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Rozhovor prezidenta republiky pro Večernje novosti

Vážený pane prezidente, rozhodl jste se obhajovat svůj mandát v dalších prezidentských volbách. Jak jste spokojen s prvním funkčním obdobím? A co byste rád ještě udělal jak v české politice, tak na mezinárodní scéně?

Základním úkolem nejenom českého prezidenta, ale i všech jiných prezidentů, je hájit národní zájmy své země. Prezidenti menších a středních zemí to mají o něco těžší než prezidenti velmocí, ale z tohoto hlediska jsem se svým prvním funkčním obdobím vcelku spokojen a chtěl bych v tomto úsilí pokračovat i v období druhém.

Jste asi jediný vůdce členské země EU, která má nejlepší vztahy s Vladimirem Putinem, Donaldem Trumpem i čínský prezidentem Si Ťin-pchingem. Býváte kvůli tomu ale ve vlastní zemi kritizován. Jak vnímáte, když Vás nazývají ruským špionem?

Nijak to nevnímám, protože jeden z mých přátel, bývalý ministr kultury Pavel Dostál, mi kdysi říkal: Miloši, pamatuj si, že s domovnicí se nediskutuje. A tyto lidi já považuji za takové pomlouvačné typy, které je třeba ignorovat.

Můžete vysvětlit svůj vztah k Rusku?

Je dán tím, že Rusko je významný obchodní partner a mým zájmem je podporovat ekonomickou diplomacii a mít dobré vztahy se všemi, podtrhuji všemi, významnými zeměmi. Charles de Gaulle tomu říkal strategie všech azimutů.

Nejste jediný, kdo bývá v Česku nazýván ruským agentem. Na takovém „seznamu“ je i poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna, který nedávno dostal státní vyznamenání od srbského prezidenta Nikoliće. Co si myslíte o práci, kterou Foldyna odvádí pro Vaši zemi, ale i pro naše společné vztahy?

Považuji Jaroslava Foldynu za svého přítele a jeho práce si vážím.

Jako jediný prezident v Evropě jste ještě před americkými volbami podpořil Donalda Trumpa. Jak nyní hodnotíte jeho politiku?

Samozřejmě si počkám, ale zatím se zdá, že dělá to, co před volbami slíbil voličům.

Na migrační krizi máte jasný názor, že uprchlíci organizovaně přicházejí EU. Myslíte, že hrozí další uprchlické vlny z Blízkého východu? A jak reálným nebezpečím jsou migranti pro Evropu a Českou republiku?

Nejenom z Blízkého východu, většina migrantů dnes přichází z Afriky, to za prvé. A za druhé ano, říká se, že v Africe je připraveno migrovat do Evropy minimálně několik milionů lidí. Protože se jedná z větší části o muslimy, jejichž kultura je neslučitelná s evropskou kulturou, nevěřím na schopnost jejich asimilace.

Mimochodem, když se podíváte na historii Evropy, tak to byla vlastně neustálá válka s muslimy. A myslím si, že právě Srbsko to zažilo mimo jiné i na Kosově poli.

Jak vnímáte „barevné“ revoluce, které před časem začaly zaplavovat svět?

Jako naprostý nesmysl a jako pokus institucí typu Sorosovy univerzity a dalších měnit systém v řadě zemí, tzv. vyvážet demokratické hodnoty. Ale demokracie se neexportuje, demokracie vyrůstá z domácích kořenů. Zatím všechny barevné revoluce ať už v arabském světě nebo například na Ukrajině, v Gruzii i jinde, skončily naprostým neúspěchem.

Obáváte se, že by se něco podobného mohlo stát i v Česku, pokud vyhrajete volby?

Už jsem volby vyhrál minule a zatím se to v České republice nestalo. Musím ale připustit, že bylo několik neúspěšných pokusů, které skončily tím, že se v Praze sešlo několik set křiklounů a tím všechno skončilo.

Srbsko je trvale vydíráno ze strany EU v otázce Kosova nebo Republiky Srbské. Jak byste reagoval, kdyby takovému vydírání čelila Česká republika, Vaše země?

Myslím si, že každému vydírání je třeba čelit hned na počátku, protože pokud vyděrači ustoupíte, tak ho neusmíříte, ale naopak očekáváte, že bude mít ještě větší a větší požadavky.

Byl jste nedávno v Číně, jak svou cestou hodnotíte? A nakolik může podle Vás projekt nové Hedvábné stezky změnit geopolitické perspektivy ve střední Evropě?

Geopolitické perspektivy ani tak ne, ale nová Hedvábná stezka je největším infrastrukturním projektem v moderních dějinách lidstva a odhaduje se, že náklady na tuto investici budou asi dvanáctkrát větší než náklady na Marshallův plán. To podtrhuje význam této investice a pro Českou republiku je samozřejmě důležité zapojit do tohoto projektu české stavební, strojní nebo železniční firmy.

Jakým způsobem by se naše země mohly zapojit do projektu Hedvábné stezky?

Česko i Srbsko mají dobré vztahy s Čínskou lidovou republikou a tím se liší od některých jiných členských zemí Evropské unie, které se snaží Čínu embargovat a neuvědomují si, že Čína je dnes největší světová ekonomika a každé embargo se nakonec obrátí proti nim.