Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Obžalovaného Adama Bartoše ze schvalování genocidy se zastal nový kandidát na prezidenta Hannig!

Obvodní soud v Praze 1 se ve čtvrtek 20. července 2017 zabýval případem Adama Bartoše obviněného z hanobení národa a obhajování genocidy. On však tvrdí, že nemůže být potrestaný za napsání knihy. Svoji tvorbu považuje za investigativní žurnalistiku. Řekl, že žijeme v České republice, která je demokratickým státem, kde lidé by měli mít svobodu slova. V této době se píší, vydávají a distribuují knihy, Bartoš na tom nevidí nic špatného. Pikantní je fakt, že se jej zastal prezidentský kandidát Petr Hannig, kterého soudkyně u soudního líčení striktně napomenula, aby se ztišil.

Státní zástupce Jan Maršálek uvádí fakt, že je v Bartošových názorech patrný negativní postoj k židovskému obyvatelstvu, které srovnává se současnými imigranty z Blízkého východu. Aby toho nebylo málo, také zcela popírá existenci holokaustu. Mezi knihami, které napsal, jsou ´´Obřezaná republika nebo Zpověď. Nejpodivnější reakce od Bartoška se veřejnosti dostalo, když popsal uprchlický tábor následujícími slovy: ´´Raději spáleniště než barák plný parazitů. ´´

Během soudního líčení se soudkyní Pavlou Hájkovou bylo Bartošovi dovoleno mít pouze poznámky, jestliže chce k obvinění něco říct. S tím, že obžalovaný začínal své výroky dlouze, kdy bylo zjevné, že se jedná o ucelený text, a tak mu jej Hájková nedovolila přečíst. Bartoš zašel tak daleko, že ke konci svého ´´obhajování´´ povzbuzoval soudkyni, aby se rozhodla na základě pravidel o svobodě slova. Také zdůraznil fakt, že věří ve správné rozhodnutí soudu, přičemž naznačil, že doufá, že to bude jedině v jeho prospěch. Jeho obhájce Robert Cholenský se plánuje odvolat vzhledem k postupu soudkyně. Chtěl totiž, aby Bartoš mohl přečíst všechny články, důvody obžaloby a knihu, kterou napsal. Nicméně soudkyně Hájková zamítla návrh na doplnění dokazování z důvodu nadbytečnosti. Hlavní líčení se tak odročuje na polovinu října.

Bartoš považuje tohle stání za pouhý začátek na dlouhé cestě. Zajímavostí je, že soud již jeden trest Bartošovi udělil, jednoroční podmínku kvůli protižidovskému textu, jež záměrně položil před pomník zavražděné ženy v Polné. Jeho trest se nyní může vyšplhat až na tři roky odnětí svobody.