Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Podle bývalého ministra školství Jana Sokola se z Miloše Zemana stal cynik!

Filozof, překladatel a pedagog Jan Sokol prohlásil, že vzhledem k chování českých politiků a příklonu prezidenta Zemana k východu, nás čeká silnější vliv z Ruska, proud Evropské unie pro nás tímto skončil. Sokol byl ministrem školství, a v roce 2003 kandidoval na prezidenta ČR. Díky svému fungování v politice se seznámil se současným prezidentem Milošem Zemanem již v roce 1988, kdy prý byl zarytým masarykovcem. Bývalý politik o něm řekl, že je překvapený, jak moc se hlava státu změnila. Prý se z něj stal cynik, který se se rozhodl udělat leccos, aby vyhrál nebo získal ´´body´´. Za největší šok považuje Zemanovo prohlášení o jeho cestě do Číny s cílem se naučit, jak vládnout. Sokol má za to, že být cynikem je v politice obzvlášť nebezpečné.

Filozof je zcela zděšený z toho, jakým směrem se vyvíjí situace s EU. Přitom jsou ve hře důležitá témata bezpečnosti. Myslí si, že naše země je na relativně dobré životní úrovni, nicméně zahraniční politika jde úplně mimo a vůbec se o ní nediskutuje. Sokol si je jistý, že z hlediska budoucnosti naší republiky se nesmí členství v Evropské unii zpochybňovat, k čemuž naneštěstí dochází díky českým politikům. Například ministr vnitra Chovanec je jednou nohou tak trochu na odchodu z unie, prý se jen staví proti ´´nadiktovaným´´ kvótám, což Sokol popsal jako jasné nepochopení. Také namítl, že je nemístné, aby demokrat hovořil o ´´diktování´´.

Na otázku redaktora Hospodářských novin ohledně plánu kandidáta na německého kancléře Martina Schulze, aby členské státy EU, jež odmítají uprchlíky, dostávaly méně peněz z fondů EU do budoucna, řekl, že se domnívá, že to není dobrá myšlenka, jelikož ´´solidarita´´ se nedá vnutit nebo rozkázat. Velikou novinkou pro Sokola byl názor šéfa ODS, Petra Fialy, jež se domnívá, že nás určitě Evropa nepřehlasuje. V případě, že by se tomu Fiala chtěl vyhnout, musel by získat na svou stranu většinu, jako v parlamentu podle Sokola. Paradoxní je, že strana ODS má nejvíce evropský elektorát, ale stále provádí protievropské kroky, Sokol je nazval ´´klausovinami´´ v rozhovoru pro HN.

Je zřejmé, že už náš stát do ´´tvrdého jádra´´ EU kolem Německa a Francie nikdo nevezme, říká Sokol. Zejména díky nevhodnému chování českých politiků. Nabízí se proto obava, co to znamená pro Českou republiku výhledově do budoucna. Jan Sokol si je jistý, že budeme čelit čím dál tím silnějšímu vlivu Ruska, jelikož se zpochybňuje mezinárodní politika, a to způsobuje značné oslabení státu. Navíc Zeman se netají svým proruským a pročínským postojem.

Na závěr se redaktor zeptal na Sokolův názor na blížící se podzimní volby a jeho osobní názor na profil vhodného prezidenta. Ten řekl, že by bohatě stačilo, kdyby měl schopnosti lídra, byl slušný a spolehlivý. Na rozdíl od Francie se u nás prezident drží v pozadí, má chválit, pokárat, povzbuzovat a podávat kvalitní veřejné projevy, plus se snažit o reprezentaci za hranicemi, aby nás ostatní země registrovaly jako dobrého partnera.