Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Politologové kroutí hlavou nad přístupem politických stran s blížícími se volbami!

Prezidentské volby v roce 2018 se kvapem blíží, a politické strany stále nepředstavily své kandidáty. Tvrdí, že volby do Sněmovny v říjnu jsou momentálně prioritní, což se politologům zdá přinejmenším divné a zvláštní. Například politolog Milan Znoj si myslí, že podpora adeptů ucházejících se o místo prezidenta na Hradě bývá pro obě strany velikou výhodou. Českou politiku v tomto považuje za vadnou, a nerozumí tomu, proč politické strany zatím nepostavily své kandidáty. Respektuje, že krajské a sněmovní volby znamenají pro strany hodně, nicméně volba prezidenta by měla být neméně důležitá. Hlava státu reprezentuje naši zemi a strany jednají, jako by jim na tom nezáleželo.

Třeba ČSSD a Babišovci přišli s tím, že se vyjádří, až proběhnou sněmovní volby, což je asi 3 měsíce před těmi prezidentskými. Mají v plánu tzv. vnitrostranické referendum kvůli volbě nové hlavy státu. Babiš svého vlastního kandidáta nevyloučil, ani nepotvrdil. Prý se uvidí až na referendu. Jinak tomu není ani u ODS v čele s Petrem Fialou, který prohlásil, že majoritní záležitostí je to, aby nový prezident byla důstojná osobnost, jež ctí Ústavu a zajímá se o zahraniční politiku. Fiala tudíž nevyloučil obě varianty, buď představí vlastního kandidáta, nebo podpoří nějakého adepta, který je mimostranný.

Rovněž komunisté zaujímají podobný postoj. Nedokážou odpovědět tedy, koho podpoří, říká předseda strany Vojtěch Filip. Z parlamentních stran ještě nepřišla s finálním adeptem ani strana Svoboda a přímá demokracie pod vedením Tomiho Okamury, který v roce 2013 sám kandidoval na prezidenta, ale byl vyřazen kvůli neplatnosti podpisů na peticích. Také strana TOP 09 v čele s Miroslavem Kalouskem se k volbám odmítají vyjádřit. Ovšem dominantně fandí bývalému akademikovi Jiřímu Drahošovi, který se snaží vystupovat jako zcela nestranný, proto TOP 09 mu ´´nechce zbytečně dávat nálepku´´, oznámil šéf strany Kalousek.

Co se týče postavení současného prezidenta v příštích volbách, politolog Znoj se domnívá, že ANO a ČSSD adepty nestaví, jelikož tím tak usnadňují situaci Zemanovi. Prezident republiky se může těšit z podpory Karly Šlechtové (ANO), také Strany práv občanů, která pracuje na posbírání 50 tisíc podpisů. Zato hnutí STAN a Lidovci se chtějí prosadit, protože dle průzkumů mají malou šanci se dostat do Sněmovny, tudíž hledají způsoby, jak si zvýšit preference. Jednoznačně stojí za Drahošem, který jako bývalý akademik je veřejně málo známý, proto si přidávají na hodnotě podporou Drahoše. Politolog Jan Bureš uvedl, že se ukázalo, že by akademik skutečně mohl porazit Zemana v druhém kole voleb, proto Drahošovi radí si zanechat svůj nestranný postoj.