Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezidentský kandidát Jiří Drahoš si v žádném případě nenechá Ovčáčka jako mluvčího na Hradě!

Rozhovor s prezidentským kandidátem Jiřím Drahošem se plánoval dlouho a důkladně, jelikož pan kandidát je velmi zaneprázdněný člověk. Proto byl redaktor z portálu ctidoma.cz nadšený, když si Drahoš čas na rozhovor udělal. Začátek rozhovoru směřoval především ke kandidatuře do voleb. Adept na prezidenta se nechal slyšet, že v žádném případě svého kroku nelituje. Lidem, kteří v něj vkládají naději, je zavázaný a cítí za ně určitou zodpovědnost. ´´Tento krok je dlouze plánovaný a dobře zvažovaný´´. Vše začalo ještě, když pracoval jako akademik věd, kdy mu lidé říkali své představy o něm jako o prezidentovi, jinými slovy, že by si Drahoše dokázali na Hradě představit jako lídra naší země. Jedním z důvodů, proč se rozhodl kandidovat je ten, že tato země podle něj potřebuje solidní osobnost v centru dění, která si bude vážit všech občanů v republice. Zároveň dodal, že si hlavu státu představuje jako osobnost, která bude spravedlivá a důstojná za každých okolností.

Na otázku, zda jej nějaké negativní reakce překvapí, zodpověděl tak, že některé skutečně ano. Například zmiňované obvinění ze spolupráce s StB, načež musel doložit lustrační osvědčení. Hodně se jej dotklo hlavně to, že byla do všeho zatažená i rodina. V tomto případě je vysvětlování určitým typům lidí diskutabilní podle Drahoše. Jsou tací, kteří jsou schopní pádné diskuze, a pak tací, se kterými konverzace postrádá jakýkoli smysl. Obecně ale říká, že konstruktivní kritika je velmi dobrá věc, které se rozhodně nebrání, naopak ji vítá.

Drahoš také prohlásil, že přímý způsob volby prezidenta se musí respektovat, když už se o něm jednou rozhodlo. Pokud se stane prezidentem ČR, neponechá si nynějšího tiskového mluvčího, který pracuje pro pana Miloše Zemana. O Zemanovi akademik řekl, že oceňuje jeho aktivní návštěvy za občany, ovšem odmítl komentovat případné výdaje za tyto cesty. Více na jeho adresu nechtěl uvést.

Na závěr se kandidáta ptali, jakým způsobem a kde relaxuje vzhledem k náročnosti celého procesu. Ten odpověděl, že velmi rád jezdí na chatu, kde tráví čas se svojí rodinou a čerpá tak síly.