Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Politolog Petr Sokol radí prezidentským kandidátům, aby se zaměřili na slabá místa Miloše Zemana!

Dle názoru politologů šance na poražení Miloše Zemana v prezidentských volbách přijdou v případě, že se protikandidátovi podaří stylizovat do role ´´antizemana´´, pro kterého bude důležité obšírné spektrum ve volbách. Politolog Petr Sokol prohlásil, že se jedná o nelehký úkol, navíc dodal, že adepti na prezidenta ještě nevyužili svého potenciálu, to znamená, že výsledek voleb bude podle Sokola velmi překvapivý.

V očích politologa se současný prezident stále jeví jako favorit, jelikož od jiných kandidátů se mu nedostalo představy o jasné politice. Domnívá se, že se kandidáti můžou soustředit na slabá místa prezidenta, například od kauzy s korunovačními klenoty nebo udělení vyznamenání. Různé průzkumy však ukazují, že Zeman může být ve druhém kole voleb poražen akademikem Jiřím Drahošem, nicméně podle Sokola jsou to jen průzkumy v raném začátku před oficiálním startem kampaně. Je tudíž zřejmé, že se situace bude měnit, proto se nedá vyloučit, že dojde k bitvě o druhé kolo mezi adepty Horáčkem a Drahošem.

Obliba Zemana je způsobena zejména jeho radikálním postojem k migraci a krizi s uprchlíky. Občané ČR krizi vnímají a prezidentův postoj rádi vidí. V rámci prezidentské kampaně Sokol také řekl, že představení kandidátů je na místě. Jelikož Drahoš není příliš veřejně známá osoba, je dobré, když se kampaň povede déle, aby se veřejnost s ním a jinými osobnostmi seznámila. Politolog Sokol zdůrazňuje, že ´´karty ještě nejsou rozdány´´, ať už kvůli sněmovním volbám, nebo také faktu, jak momentálně působí volební pole. Jako silné pouto si Sokol představoval, že na reklamních billboardech bude viset duo předseda strany a kandidát na prezidenta.

O kandidátovi Kuberovi Sokol prozradil, že má šanci nasbírat větší množství voličů Zemana, jelikož některé z prezidentových názorů jsou pro určité občany nepřijatelné. Nelze vyloučit, že současného prezidenta budou zdravotní problémy trápit natolik, že odmítne kandidovat. V takovém případě by šéf hnutí ANO Babiš představil vlastního kandidáta, říká Sokol. Nicméně díky vládní krizi je šance na kandidáta z ANO proti Zemanovi téměř nulová, dodává. Na závěr Sokol oznámil, že Miloš Zeman může rozhodně hnutí ANO pomoci. Dle průzkumů to totiž vypadá, že Andrej Babiš vyhraje podzimní volby, což předpokládá i politolog Sokol. Naopak straně ČSSD Sokol nedává velké šance na postup.