Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezidentští kandidáti shání peníze na volební kampaň, jediný Miloš Zeman hlásí, že žádnou kampaň nevede!

Prezidentská kampaň je v plném proudu u všech kandidátů, ovšem peníze na ni většina teprve shání, kromě podnikatele Michala Horáčka. Akademik Jiří Drahoš je favoritem sponzorských nabídek a také sázkařů. Po oznámení kampaně mu na účtu přibyl milion korun. Mezi sponzory se najdou jména jako Martin Wichterle, Libor Winkler nebo Jan Dobrovský a Miroslav Motejlek.

Naopak kandidát Michal Horáček si celou kampaň platí ze svého. Má transparentní účet jako ostatní protikandidáti, ale je jediný, který na něj může posílat peníze. Jako podnikatel si přišel k největším penězům tím, že prodal sázkařskou společnost Fortuna. V rámci kampaně založil spolek ´´Máme na víc´´, který slouží k placení celé kampaně, a zdrojem jsou právě ty příspěvky, které tam vloží sám básník Horáček. Poslední výpis na konci června ukazuje, že konečná částka na kontě spolku činila 5,3 milionů korun.

Zato lékař Marek Hilšer vkládá peníze do kampaně z obou zdrojů příjmů, jako Horáček přispívá ze svého, ale také využívá drobnějších sponzorských darů. Jeho účet se pohybuje spíše ve statisících než milionech jako je tomu u jiných prezidentských adeptů. Je to typický občanský kandidát, jehož kampaň je placená tím, jak jej podpoří samotní občané.

Bývalý šéf Škody v Mladé Boleslavi Vratislav Kulhánek si zatím transparentní účet nezřídil. Veškeré aktivity ve volební kampani mu platí obnovená ODA. Nechal se slyšet, že doposud vše financuje ODA, nicméně počítá s podporou sponzorů do budoucna.

Současný prezident ČR Miloš Zeman s cílem obhájit svoji funkci ve volbách v roce 2018 hlásí, že žádnou kampaň nevede. Jasně řekl, ´´žádná kampaň, žádné peníze´´. Lídrem celé kampaně, ne kampaně je ovšem jeho manželka Ivana. Vzhledem k jeho výrokům o žádné kampani, veškeré jeho cesty, nebo vše, co se jeví jako kampaň, platí kraje nebo prezidentská kancelář. Od jeho zvolení v roce 2013 daly kraje Zemanovi cca 17 milionů korun, dále přispívají města a obce, které se starají o ozvučení. Úřad pro dohled nad financováním politiků důrazně prohlásil, že odmítá Zemanův argument o žádné kampani, a že by se prezidentovy cesty měly do kampaně zahrnout.