Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Politolog Jan Outlý tvrdí, že prezident Miloš Zeman nejedná podle volebního zákona!

Volební zákon říká, že by prezident Miloš Zeman měl započítávat návštěvy krajů do limitu výdajů určenou na prezidentskou kampaň. Jan Outlý z Úřadu pro dohled nad financováním politických stran a hnutí zmínil, že jakákoli propagace, kterou lze vyčíslit v peněžní hodnotě, se řídí právě volebním zákonem.

Politolog uvedl, že když se koná návštěva fakultních nemocnic, jedná se o návštěvu v rámci výkonu funkce, ovšem meruňkobraní takovým jednáním není. Jakmile se vyhlásí volby a začne kampaň, náklady se budou evidovat jako tzv. bezúplatná plnění.

Návštěvy s cílem setkání se s občany přináší s sebou určité výdaje jako technické zázemí nebo tisk plakátů, které se musí do limitu započítat, říká Outlý. Nejdůležitějším bodem v kampani pro voliče je možnost dohledat, kdo za jakou kampaní stál, a kdo ji sponzoroval. To bude možné jen tehdy, když budou všichni započítávat výdaje.

Například podnikatel Dalibor Dědek chtěl hnutí STAN podpořit darem ve výši 10 miliony korun, ze zákona smí během jednoho roku darovat pouze 3 miliony. Ve Spojených Státech třeba existuje limit na individuální dary, až jich kandidát nasbírá dostatek, může vést finančně náročnou kampaň, uvedl Outlý jako příklad.

Úřad bude nejvíce zaměstnaný až po volbách, jelikož do 3 měsíců po konání voleb musí politické strany doložit veškeré účetnictví. Navíc se Úřad nezajímá pouze o volby, protože pravidelně kontroluje všechny politické strany a hnutí, kterých je 230, a o nich pak píše výroční finanční zprávu.