Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Politolog Jan Bureš říká, že neznámí prezidentští kandidáti nemají velkou šanci na úspěch!

Podle prezidentské kandidátky Jany Yngland Hruškové se naše země potýká se spoustou problémů. Jejím cílem je probudit v českých občanech vlastenectví a odejít z EU.

Většina veřejnosti neznámých kandidátů si je vědoma toho, že bez známé tváře a financí je jejich šance ve volbách na úspěch minimální, nicméně jim to dává možnost vyjádřit své názory. Tito ´´neznámí´´ kandidáti chtějí vystoupit z EU a bojovat proti uprchlíkům, avšak netuší, jak by odchod z Unie vlastně probíhal.

Například předseda strany Petr Hannig chce také kandidovat vzhledem k předchozím zkušenostem v politice. Nebo třeba předseda republikánů Miroslav Sládek, který je podle něj představitelem strany, která chce opustit EU, dokonce tvrdí, že kvůli svým otevřeným názorům na veřejnosti v 90. letech jej chtěl tehdejší prezident Václav Klaus nechat zavřít. Mezi dalšími kandidáty je podnikatel Otto Chaloupka, kontroverzní umělec Milan Kohout, nebo lékař Marek Hilšer. Všechny výše zmíněné kandidáty spojuje jejich ne příliš známá tvář mezi potenciálními voliči. Jejich snaha projevit nahlas své myšlenky je znakem jakéhosi egocentrismu, říká Jan Bureš, politolog z Metropolitní univerzity v Praze. Připouští ale fakt, že tím mohou získat sponzory nebo zajímavé lidi na svou stranu.

Představa kandidátů a občanů o ´´vhodném´´ prezidentovi je dlouhodobě značně konzervativní. Bureš si myslí, že snaha kandidátů, o kterých nikdo nic neví 50 let a najednou se rozhodnout kandidovat, je marná. Na druhou stranu Bureš tuto možnost nevylučuje, když se podívá na francouzského prezidenta nebo Andreje Babiše, kteří určitě nesplňují představu klasického politika.

Politolog Bureš se také domnívá, že snaha oněch kandidátů získat podpisy a prosadit se v kampani není negativní. Pokud splní podmínky voleb dle zákona a seženou potřebné podpisy, pak je možné, že se prezidentem stane neznámý člověk zvolený demokratickou cestou.

Bookmakeři se předhání s tvrzeními, který z kandidátů má největší šance. Ještě nedávno byl favoritem Jiří Drahoš, šance pro Miloše Zemana jsou nižší a nižší a Michal Horáček si vede stále stejně.