Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Ministr financí Ivan Pilný prohlásil, že by jarní termín voleb uvítal!

K volebním urnám se čeští občané budou mít možnost dostavit 20. a 21. října. Do konce září je vláda povinná předložit návrh na státní rozpočet dolní komoře. Ovšem hrozí, že poslanci jej nestihnout schválit do říjnových voleb. V případě, že by došlo k rychlému sestavení vlády, zákonodárcům se stihne předat návrh na hospodaření státu.

S výše zmiňovaným souvisí návrh odsunu voleb na jaro, aby tak měla Sněmovna čas vše projít, říká ministr financí Ivan Pilný. Když se podíváme na navrhovaný rozpočet s penězi z EU, výdaje se v příštím roce pohybují kolem 1,342 bilionu korun. S růstem výdajů úzce souvisí snaha zvyšovat důchody, nemocenskou na delší dobu nemoci, nebo zavedení otcovského volna, navíc Kabinet již zvednul platy a další zvedání je v plánu. Z toho plyne, že se všechny změny promítnou ve výdajích v roce 2018. Je tudíž zřejmé, že by se deficit měl rovnat 50 miliardám. Pilný již v minulosti hovořil o tom, že resorty požadují více a překračují tak schválený limit o 111 miliard.

Podle Pilného není ministerstvo financí jediný orgán, jež může do výdajů zasahovat. Vše musí být v souladu s legislativou. Navíc rozpočet sestavuje Parlament a vláda. Pilný uvedl, že jarní termín voleb by byl v tomto případě rozumným řešením.

Jestliže by nastala situace, že se strany po volbách dohodnou na sestavení nové vlády, je šance, že by nový kabinet předložil upravený rozpočet, ovšem musel by vycházet z návrhu státní pokladny. Tento návrh připravuje ministr financí Pilný.