Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman získal „hůl na budoucího premiéra“

Prezident Miloš Zeman během čtvrtečního setkání s hejtmany na zámku v Lánech dostal netradiční dárek – hůl na nového premiéra. Alespoň s takovým dovětkem ji hlavě státu předala předsedkyně Asociace krajů a hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová z hnutí ANO. Jenže ne všichni krajští představitelé to považují za vhodný dárek.

Hůl ovšem odkazuje na květnovou krizi vlády. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) chtěl s prezidentem na hradě konzultovat aktuální situaci, Zeman na premiéra ale namířil hůl s tím, že si má správně nastavit mikrofon, do kterého hovoří. Prezident nakonec od novinářů odešel sám, Sobotka přitom dál mluvil.

Zatímco podle některých hejtmanů jde o „vtípek“, další o dárku neměli ponětí a distancují se od něj.

Vildumetzová uvedla, že by bylo domlouvání o formě dárku těžké. Hlavní podle ní je, že pan prezident měl z hůlky radost.

Prezident Zeman hejtmanům na schůzce slíbil, že podpoří jejich požadavek, aby dostaly 822 milionů korun na platy pracovníků v sociálních službách. Navýšení platů nařídila vláda, v rozpočtech krajů na to ale nejsou podle hejtmanů peníze. Proto je požadují od ministerstva práce a sociálních věcí.

V diskusi s prezidentem došlo i na aktuální vývoj v kauze farmy Čapí hnízdo nebo Zemanovy cesty do krajů, které jsou v hledáčku Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí.