Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Vzniklo u nás nové politické hnutí Tak jo! na motivy Macronova hnutí ve Francii!

V České republice vzniká nové politické hnutí ˇˇTak jo´´, které nemá nic společného s Andrejem Babišem a hnutím ANO, jak by mohl leckdo usuzovat. Tato strana chce být obdobou hnutí EnMarche! ve Francii.

Několik přátel se rozhodlo založit toho hnutí, jelikož se nechali inspirovat situací ve Francii a úspěchem Macronovy liberální strany, která je pro značně proevropská. Věci jsou na pouhém začátku. Strana si vytvořila facebookový profil, používající podobný styl psaní Macronovu hnutí, a nedávno začala sbírat podpisy, které jsou nutné k registraci. Podpisů je zapotřebí 1000, toto hnutí jich má zatím 650. Zajímavostí je fakt, že se strana chce účastnit parlamentních voleb, byť termín na podání kandidátek brzo vyprší.

Jeden ze zakladatelů Tak jo! Petr Bouška se snažil popsat jejich začátky. Díky americkému specialistovi na politický marketing se dostali do generálního štábu EnMarche a jeli na mítinky Emmanuela Macrona, o kterém říká, že je nakazil svým optimismem. Bouška také říká, že zájem mladých lidí o nový politický projekt u nás v zemi je velký. Důvod, proč byla zrovna tato skupinka pozvaná, je jednoduchý. Macron chce těžit z úspěchu ve Francii po celé Evropě, buduje si tak spojence. Jeho hlavním cílem jsou evropské volby v roce 2019. U nás je Macronovou šancí právě strana Tak jo!.

Problémem může být fakt, že hnutí nemá žádného Macrona, který je ve Francii, a který zvedá ze židle Francouze. Bouška připouští, že strana oslovila několik známých tváří, kteří ale chtějí počkat, až se hnutí upevní v základech, nebo odmítli rovnou. Další věcí k zamyšlení je název celého hnutí. Ten zavání jakýmsi zlehčováním pokusu o novou politickou formaci. Zakladatel Bouška se nechal slyšet, že je jasné, že se název měnit bude, je to pouze startovní. Důvodem pro zvolení takového jména je fakt, že když jej člověk slyší, rozhodne se do toho jít. A to je právě jejich záměr.