Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Šéf SPO Jan Veleba se přepočítal s možností výběru komory po sněmovních volbách!

Jan Veleba, předseda Strany práv občanů bude kandidovat do Poslanecké sněmovny v podzimních volbách jako lídr na Vysočině. Zároveň přemýšlí, zda není lepší zůstat v Senátu, pokud se mu podaří uspět, nicméně experti se shodují, že cesta zpět bude nemožná v případě úspěchu ve Sněmovně. Politolog Lukáš Jelínek důrazně prohlásil, že ´´mandát vzniká zvolením, zatímco jeho výkon je aktivován složením slibu´´, zároveň připouští, že možných výkladů bude určitě vícero. Jedinou šancí pro Velebu, jak si udržet pozici v Senátu by bylo zrušení kandidatury těsně po volbách, v opačném případě jeho senátorský mandát automaticky zanikne. Podle Jelínka je podstatné, aby se Veleba soustředil na jeden mandát, ne dva najednou. Stejný názor má i místopředseda Senátu Jaroslav Kubera, který říká, že tento mandát zaniká, tudíž si Veleba nemůže vybrat.

Veleba předsedá Klubu nezávislých senátorů, který by mohl zaniknout, pokud se šéf SPO rozhodne přejít do dolní komory. Celkový počet členů v Klubu činí 5 osob včetně nemocného Františka Čuby. Ten se již delší dobu v Senátu neobjevil právě z vážných zdravotních důvodů.

V současné době je Klub v ohrožení díky Velebovi, který ukazuje svoji neznalost ústavy. Článek 19 jasně říká, že žádný politik nesmí být členem obou komor ve stejnou dobu, z čehož plyne, že pokud uspěje ve sněmovních volbách, zanikne jeho funkce senátora. V rozhovoru pro Blesk.cz se Veleba nechal slyšet, že ještě neučinil finální rozhodnutí a to, ke které komoře se přikloní. Důležité jsou pro něj výsledky voleb. Důvodem ke kandidatuře je hlavně to, že chce ukázat kolegům, že své počínání myslí vážně vzhledem k jeho předsedování.