Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Bude se muset prezident Miloš Zeman omluvit za své výroky na adresu novináře Peroutky? Vše rozhodne Nejvyšší soud!

Vnučka novináře Ferdinanda Peroutky, Terezie Kaslová, požádala Nejvyšší soud v Praze o vyřešení případu s ČR kvůli tvrzením prezidenta Miloše Zemana na adresu známého žurnalisty Peroutky. Kauza u soudu leží již 245 dní, není proto vyloučené, že soud nestačí rozhodnout do konce roku 2017. Kaslová požaduje Zemanovu omluvu vůči Peroutkovi, kterého obvinil z napsání článku ´´Hitler je gentleman´´. Celá situace je velmi zvláštní, jelikož článek se nepodařilo dohledat, nicméně prezident Zeman si stojí za tím, že jej četl. Výroky jsou staré 2,5 roku.

Kaslové se Zemanova slova velmi dotkla, považuje je za urážku vlastní rodiny, proto podala žalobu na Českou republiku. Při prvním stání u Obvodního soudu vyhrála na plné čáře, a prezidentská kancelář skutečně měla zajistit omluvu, jenže poté se Hrad odvolal k městskému soudu v Praze, kde byl vznesen názor, že se dá na Peroutkovy texty nahlížet tak, že Peroutkovi opravdu nacismus uhranul.

Zatím je ve hvězdách, zda se prezident omluví alespoň za svůj první výrok, o čemž má rozhodnout Nejvyšší soud. Nicméně již k tomuto dni byla lhůta na vyřizování civilních věcí překročena. Mluvčí soudu Tomíček uvedl, že průměrně se spory vyřizují v době 200 dní. Jak již bylo řečeno, lhůta se protáhla na 245. den z důvodu přehlcenosti civilního úseku soudu, vysvětlil mluvčí.

Sám právní zástupce vnučky Kaslové, František Vyskočil, se dívá na kauzu jako na případ se složitou právní povahou, ale i přes překročení lhůty soudu zůstává trpělivý. Zároveň řekl, že soudy o podobné věci v minulosti zatím nerozhodovaly. Dodal, že samozřejmě chtěl vše řešit cestou k míru, ovšem Kancelář prezidenta republiky přišla s tím, že se omluví za to, že žádný článek nalezen nebyl, nad čímž se s úsměvem Vyskočil pozastavuje.

Po delší době začal o Zemanových výrocích mluvit i prezidentský kandidát Michal Horáček. Ten prohlásil, že omluva na účet novináře by byla jedním ze 3 kroků ve funkci prezidenta. Mluvčí Zemana Jiří Ovčáček se nechal slyšet, že Zeman si za svými prohlášeními stojí. Prý je pro hlavu státu podstatné, že se tím otevřela diskuze o jedné z nejostudnějších stránek v dějinách naší země. Je poněkud úsměvné, že sám mluvčí Ovčáček hledal zmiňovaný článek o Hitlerovi, který nenašel, a tak Miloš Zeman vypsal odměnu 100 000 korun za jeho objevení v červnu roku 2015. Prezidentův mluvčí poznamenal, že se hledání nevzdá, jelikož chce zůstat věrný tématu druhé republiky a protektorátu.