Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezidentský kandidát za stranu ODA Vratislav Kulhánek nabízí voličům automobil Škoda Octavia díky slosování v případě jeho vítězství!

Prezidentský kandidát Vratislav Kulhánek a kandidát za stranu ODA přišel s nabídkou pro české občany, kteří se rozhodnou jej podpořit svým podpisem, být zařazený do slosování a příležitost vyhrát nový automobil Škoda Octavia. Slosování se bude konat v případě, že se mu podaří sesbírat povinných 50 tisíc podpisů k registraci do prezidentských voleb.

Tiskový mluvčí ODA Miloš Němeček oznámil, že důvodem není problém sehnat tento počet podpisů pro Kulhánka, ale naopak přijít s něčím odlišným a učinit z procesu atraktivní kampaň. Důležitý je podle něj i fakt, že auto bylo koupeno za běžných podmínek, a nejde tudíž o dar společnosti Škoda. Dodal, že nápad se slosováním je v souladu se zákonem. Martina Kotouček Mikolášková, právnička organizace Transparency International, tvrdí, že se zákon o nabízení darů kvůli volbám nevztahuje na sběr podpisů pro prezidentské kandidáty.

Již v minulosti se objevily podobné případy, kdy se odměňovali samotní voliči. Například nezávislý kandidát do Senátu v Pardubicích Emanuel Žďárský slíbil voličům vyplatit tisíc korun, a k tomu zajistit zdarma genetické testy, v případě zvolení jeho osoby. Nebo bývalý předseda Věcí veřejných Radek John v roce 2014 učinil slib voličům, že pokud bude zvolený europoslancem, sto tisíc zaregistrovaných voličů na jeho stránce obdrží kartu na asistenční službu pro motoristy.