Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Drahoš odmítá možnost jmenování premiérem osobu, která je trestně stíhaná!

Prezidentský kandidát Jiří Drahoš se nechal slyšet, že nebude spekulovat o výsledku voleb do Sněmovny. Také řekl, že je pro něj nemožné diskutovat s někým, kdo je trestně stíhaný a chce se stát premiérem.

Bývalý akademik Jiří Drahoš prohlásil, že funkce premiéra je čtvrtou nejvyšší a značně exponovanou funkcí v naší zemi, která by měla následovat taky etický příklad. Zároveň řekl, že ctí presumpci neviny, kterou v případě obvinění Andreje Babiše vnímá jinak. Dodal, že vítěz, který získá dostačující podporu ve sněmovně, může nabídnout jiného kandidáta na pozici premiéra než předsedu.

O podobné variantě se spekuluje i na Hradě. Například ministryně Karla Šlechtová, jež je prezidentovou oblíbenkyní, neplánovala kandidaturu do sněmovny, navíc příliš nefandí Babišovi, a dnes vede plzeňskou kandidátku hnutí ANO. Zeman si proto plánoval, že pokud by byl Babiš obviněný do voleb, může navrhnout právě Šlechtovou na pozici premiérky.

Drahoš rovněž zmínil, že v případě, že vítězná strana nepředstaví jinou alternativu, musela by tak být jmenovaná osoba navržená vítězem voleb.