Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Předseda Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran Vojtěch Weis se zabývá knihou Andreje Babiše a Zemanovými cestami po krajích v rámci kampaně!

V pondělí začaly hned dvě kampaně, ta předvolební do Poslanecké sněmovny a také ta prezidentská. Na spravedlnost a férové jednání v politické sféře dohlíží Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí.

Předseda Úřadu Vojtěch Weis se zabývá předvolební kampaní Andreje Babiše, konkrétně jeho knihou ´´ O čem sním, když náhodou spím´´. Weis se ovšem odmítl vyjádřit k tomu, jak je šetření daleko, jelikož nechce destruovat správní řízení, a poškozovat tak profesní postavení celého Úřadu. Ten je ve fázi shromažďování dalších údajů na bázi podnětů třetích osob. Nemůže ale s jistotou říct, zda bude řízení zahájeno nebo ne. Nicméně do 14 dní by si Úřad měl vše vyjasnit. Ten chce zahajovat několik desítek správních řízení například z důvodu, že politické strany neplní základní povinnost, což je zřízení tzv. transparentního účtu. Od 1. ledna letošního roku vyzývá Úřad strany, aby si tento účet založily, ale většina z celkových 210 politických subjektů na urgenci doposud nezareagovala.

Weis prohlásil, že je ve funkci proto, aby nastavil určitá pravidla. Proto je zapotřebí dohlížet i na průběh prezidentské kampaně, která oficiálně začala v pondělí 28. srpna. Weis klade důraz na zmiňovaná pravidla, která jsou stejná pro kteréhokoliv kandidáta, nejen současného prezidenta Miloše Zemana. Na jeho adresu Weis řekl, že se Úřad bude snažit vyhodnotit kroky, a rozhodnout, jakým způsobem k setkání s lidmi na svých cestách v rámci kampaně přistoupí samotný prezident Zeman. Rozhodování funguje na bázi takové, že členové Úřadu a zaměstnanci prodiskutují, jak k určitým zjištěním přišli, a pokud dojde k rozporu, posoudí je nezávislý soud, pomocí kterého se jim dostane dalšího vodítka.

Weis uvedl, že se na žádné schůzce se Zemanem nedomlouval, aby projednali, co je součástí kampaně, a co není. Považuje ho za schopného si uvědomit, jak je nastavená právní úprava, navíc Weise o takovou schůzku údajně nikdo nežádal. Na závěr podotkl, že by mu taková schůzka nepřišla vhodná vzhledem k ostatním potenciálním kandidátům.