Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Sběr podpisů a evidování cest je formou volební kampaně, tvrdí zástupce úřadu Jan Outlý!

Zástupce Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí, Jan Outlý, uvedl, že sběr podpisů na podporu prezidentských kandidátů je formou volební kampaně, jelikož se tím oslovují samotní voliči. Stanovisko úřadu se týká i současného prezidenta Miloše Zemana, který prohlašoval, že nepovede kampaň na obhajobu své pozice na Hradě.

Outlý poznamenal, že pokud kandidát sbírá podpisy, založil si volební účet, měl by být považovaný za budoucího kandidáta, který vede kampaň už teď. Favorité podzimních voleb Horáček a Drahoš byli dotazováni o tom, co si myslí o rozhodnutí úřadu. Horáček řekl, že součástí kampaně je vše, co kandidát dělá, aby se stal hlavou státu. I to je důvod, proč veškeré své náklady na petiční kampaň eviduje na svém transparentním účtu. Můžou se tak kontrolovat na pravidelné bázi, a když kampaň skončí, úřad si je může zkontrolovat. S verdiktem úřadu nemá problém ani druhý favorit Drahoš, jelikož jeho tým celou dobu započítává do účetnictví kampaně veškeré náklady, které jsou s tím spojené, včetně sběru podpisů.

Na vyjádření současného prezidenta Zemana se zatím čeká. Výše zmiňovaní protikandidáti si účet zřídili hned po ohlášení kandidatury, Zeman si dává načas a účet si ještě nezřídil. Pokud si jej stihne založit do pondělí, není jasné. Na dotazy Zemanova volebního týmu o dalším postupu, tým neodpověděl. Úřad má za to, že by měl Zeman do kampaně vykazovat i své cesty po krajích, s čímž prezident razantně nesouhlasí, protože prý kampaň nevede. Jako další cestu má naplánovanou návštěvu Moravskoslezského kraje.