Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Potenciální kandidát na prezidenta Jaroslav Kubera považuje sněmovní volby za mnohem důležitější než ty prezidentské!

Primátor Teplic a místopředseda Senátu Jaroslav Kubera oznámil, že přemýšlí nad kandidaturou na prezidenta ČR. S finálním rozhodnutím ale čeká na výsledky parlamentních voleb, má totiž dohodu s ODS. Volby do sněmovny vnímá jako mnohem důležitější než ty prezidentské, chce jim proto věnovat čím jak nejvíc energie. Zároveň se mu protiví momentální situace, kdy se podle něj politici uchylují k negativní formě kampaně. Kubera by si přál vítězství, ale ne za cenu podkopávání druhých. Sám je velikým odpůrcem takových kampaní. Dodává, že dochází k permanentnímu vymezování protikandidátů u nás i ve světě, což je další důvod, proč se primátor k ostatním adeptům nevyjadřuje a zásadně je nejmenuje.

Kubera tvrdí, že Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí obsahuje velkou řadu nedostatků, prý není jasné, kdo je kandidátem, a kdo už není. I proto se ještě nerozhodl, zda bude bojovat o místo na Hradě nebo ne. Za klíčové pro rozhodování považuje šetření energie na podstatnější část, což jsou volby parlamentní, jelikož ty na prezidenta jsou podle něj v nejhorším možném termínu. Jednak se bude schvalovat státní rozpočet a navíc budou nejkrásnější svátky v roce, Vánoce. Rovněž uvedl, že přímá volba prezidenta byla uzákoněna kvůli občanům, aby si mohli vybrat svého prezidenta, nikdo však nepomyslel na souvislosti, aby změnil kompetence hlavy státu, která bude zvolená přímo.

Senátor ovšem připouští možnost, že když se objeví kandidát, ze kterého bude nadšený, smekne před ním klobouk, a nebude mít tím pádem co řešit, řekl v rozhovoru pro Info.cz.