Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Při neregistrování transparentního účtu u dohlížejícího úřadu hrozí prezidentským kandidátům vysoká pokuta!

Minulý týden v pondělí vyšly termíny prezidentských voleb ve Sbírce zákonů. Kampaň tedy oficiálně probíhá již týden. Jak už bylo řečeno mnohokrát, kandidáti si musí založit transparentní účet, aby se tak kontroloval limit, který je u každého adepta 40 miliónů korun. Velká část uchazečů o funkci prezidenta ČR má otevřené účty na svých stránkách, jsou ale povinni je registrovat u Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí. Pokud účet nezaregistrují, hrozí jim pokuta v rozmezí od 30 tisíc do půl miliónu korun.

Otevřený účet má delší dobu favorit prezidentských voleb, bývalý akademik věd Jiří Drahoš, dále podnikatel Michal Horáček nebo lékař Marek Hilšer. Podle Radiožurnálu, jediná ženská adeptka, Jana Yngland Hrušková, si účet nezřídila, jelikož sama řekla, že netušila, že je to ze zákona povinné. Momentálně ale ví, že se v kampani bez účtu neposune, proto vynakládá veškeré úsilí na to, aby si jej otevřela, a to se jí i podařilo. Na svém facebookovém účtu napsala, že si účet zřídila u Fio banky.

Současnému prezidentovi Milošovi Zemanovi přistálo na transparentním účtu více než 160 tisíc korun. Nejvyšší částka činí 50 tisíc, a naopak nejnižší částkou je haléř. Odpůrci Zemana používají tento účet k vyjádření jejich nesouhlasu s jeho kandidaturou a vulgárně tak posílají různé vzkazy, kterých je tam hodně. Prezidentův volební tým ale nechce situaci komentovat. Senátor Jan Veleba, který předsedá Straně práv a občanů pomáhající při sběru podpisů pro Zemana, se nechal slyšet, že posílání haléřů je primitivním útokem na osobu Zemana.