Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Unie státních zástupců Jan Lata říká, že je skoro nemožné zjistit, kdo stojí za únikem informací z policejních spisů!

Poslanecká komise vyšetřující kauzu možných úniků informací z policejních spisů si pozvala dvě desítky svědků. Ještě tento týden by se měli poslanci dozvědět výsledky vyšetřování komise. Ta vznikla díky zveřejnění nahrávek ze schůzek se šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem a novinářem Markem Přibilem.

Komise měla za úkol vyšetřit, zda k únikům informací došlo, a zda tím byl porušen zákon. K případu se vyjádřil nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který odmítá, že by za úniky mohli státní zástupci. Dále prezident Unie státních zástupců Jan Lata se nechal slyšet, že na 99 procent vylučuje možnost, že by došlo k chybě ze strany státních zástupců, jelikož fungování státního zastupitelství jim nedovolí chybovat systémově. Lata ovšem nevyloučil možnost selhání lidského faktoru. Rovněž prohlásil, že vzhledem k počtu lidí, který mělo přístup ke spisu, je téměř nemožné zjistit, kdo za únikem stojí.

Zajímavostí je informace, se kterou se Lata svěřil v rozhovoru pro Český rozhlas Plus, kde řekl, že informace mohli novinářům poskytnout policisté, kteří se domnívají, že jejich práce je zametávána pod koberec. Připouští ale spíš, že k takové situaci mohlo docházet v minulosti, protože se v současné době Nejvyšší státní zastupitelství dostalo na tak vysokou úroveň, že by k tomu snad dojít ani nemohlo.

Lata se vyjádřil i k výroku ministra spravedlnosti Roberta Pelikána z hnutí ANO v případu Čapí hnízdo, které považuje za problematický. Pelikán doslova řekl, že ´´jediným možným důvodem pro žádost o vydání, podanou několik týdnů před volbami, může být ovlivnění sněmovních voleb. ´´ Prezident Unie Lata ještě dodal, že státní zástupce a policie musí oficiálně jednat, jakmile shromáždí dost důkazů, aby bylo zahájeno trestní stíhání, nemůžou tudíž čekat na začátek podzimních voleb, který bude příští měsíc.