Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Lídr ANO Andrej Babiš prohlásil, že funkce premiéra určitě není jeho životním posláním

Již delší dobu průzkumy předpovídají, že podzimní volby do Sněmovny vyhraje hnutí ANO. V takovém případě se i předpokládá, že prezident ČR Miloš Zeman pověří sestavením nové vlády právě šéfa ANO Andreje Babiše, který by se tak současně stal premiérem. Ten je ale obviněný z dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo.

Většina parlamentních stran se nechala slyšet, že s takovým kabinetem nechtějí mít nic společného. Ve středu se konalo hlasování poslanců o vydání Babiše a Faltýnka, po kterém lídr ČSSD Lubomír Zaorálek prohlásil, že jít do voleb s obviněným politikem považuje za přinejmenším absurdní. S ním souhlasí také šéf lidovců Pavel Bělobrádek. Navíc ODS nebo TOP 09 odmítají spolupráci s Babišem, ať už jej obviní nebo ne.

Během předvolebního mítinku, který se konal v Liberci, se šéf hnutí ANO vyjádřil, že neuvažuje o možnosti, že by nebyl součástí vlády, dokonce o tom nechce uvažovat ani do budoucna bez ohledu na jeho obvinění apod. Nicméně na konci srpna se svěřil deníku Právo s tím, že smyslem jeho života není funkce premiéra, jinými slovy naznačil, že když z politiky odejde, bude mu lépe. K odchodu by jej ale dotlačila až situace po volbách a samozřejmě postoj partnerů, kteří by s ním přesto všechno spolupracovat chtěli nebo nechtěli. Ústupek takového rázu by pro Babiše znamenal největší prohru v životě. Otevřeně tuhle možnost nikdo z čelních představitelů ANO nepřiznal. Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová dokonce řekla, že se situací nezabývají. K ní se přidal i hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk, který prohlásil, že je zásadně proti.

Mnozí ze straníků si uvědomují, že může dojít k odchodu Babiše, který bude své ministry sledovat jen z povzdálí, protože podle nich policejní vyšetřování jeho osoby výrazně snižuje koaliční potenciál ANO. Poslanec Jan Volný oznámil, že byť k situaci dojít může, je tam veliký otazník. ANO tak musí čelit nepříjemné překážce, zda obětují svého lídra proto, aby mohli být jako strana ve vládě.