Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Pedagog Josef Šlerka zkritizoval šéfa hnutí ANO Babiše za kauzu s nahrávkami!

Josef Šlerka, pedagog na Karlově Univerzitě v Praze, expert na analýzu dat ze sociálních sítí, poskytl rozhovor pro Blesk.cz, ve kterém kritizoval šéfa hnutí ANO Babiše za ovlivňování médií.

Žurnalistiku v ČR Šlerka vidí jako relativně svobodnou, nicméně je patrné, že na mezinárodní úrovni klesáme. Díky tlaku na vyprodukování největšího počtu zpráv denně, se novinářům ubírá čas na kvalitní hlubší práci. Jako příklad uvádí fakt, že v naší zemi se investigativní žurnalistika bere jako úniky z policejních spisů. Podle pedagoga měl Andrej Babiš lépe zvážit, co udělá se svojí podnikatelskou mocí v politice. Na otázku, jak vnímá kauzu nahrávek s Babišem a Přibilem, odpověděl, že taková praxe není dobrá. Podle něj je rozdíl pouštět osobní komunikace ministra, anebo zveřejnit záznam, ve kterém mohlo dojít ke kontaktu s živým policejním spisem. Vzhledem k tomu, že Babiš celou situaci nepopřel, navádí to k domněnce, že tam nějaký kontakt byl a znedůvěryhodňuje to tak jeho osobu. Šlerka se domnívá, že Babiš s novinářem Přibilem vůbec mluvit neměl.

Zároveň poukazuje na fakt, že problém bude pravděpodobně hlubšího rázu. Jako příklad uvedl katastrofální podfinancování médií, kde vítězí kvantita nad kvalitou, a celkově neochota českých občanů financovat média a jejich obsah. Problém také nastává ve chvíli, kdy se jde do nějakých kauz, ať už v Praze nebo v Brně, nikdy nejde o celou republiku. Šlerka důrazně prohlásil, že stav investigativní žurnalistiky v regionech je katastrofální. V porovnání s Německem to u nás funguje jinak. Němci považují za prestižní být novinářem a mají místní tradiční deníky, které se již léta čtou. Dále německé obyvatelstvo vnímá média jako silný nástroj demokracie.

Šlerka je toho názoru, že síla prezidenta Zemana spočívá v podrývání novinářů, což Šlerka nazval jako možnou hru o mediální pozornost. Jeho síla je zapříčiněná také tím, že média nejsou dostatečně silná. Jelikož politik skutečně zmůže jen tolik, co mu média dovolí. Dalším aspektem děsivého stavu médií v Čechách je fakt, že mnohé příběhy jsou postaveny do takové roviny, aby odpovídaly geopolitice Ruska.

Expert na analýzu dat Šlerka se nechal slyšet, že my jako stát patříme do Evropy, uznáváme evropské hodnoty, od ideji rovnosti po spravedlnost a solidaritu, jelikož by to měly být i naše hodnoty.