Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

I přes nedobrý zdravotní stav je Zeman hlavním favoritem prezidentských voleb

Podle volebního průzkumu, jež vypracovala agentura STEM/MARK je zřejmé, že pouze dva adepti budou konkurovat současnému prezidentovi ČR Miloši Zemanovi v prezidentských volbách 2018 i přes velký počet ostatních kandidujících. Tato analýza se soustředila na předpoklady, které má každý z kandidátů na to stát se hlavou státu. Podnikatel a textař Michal Horáček si získal doposud 23 procent voličů, bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš se může pochlubit číslem 22 procent příznivců. Podle průzkumu největších sympatií se na prvních příčkách pohybuje Zeman a za ním Horáček, u kterého občané vidí větší tah na bránu a charisma.

Drahošovou silnou stránkou jsou sympatie tzv. ´´antizemanovského tábora´´. Dále si akademik získal vysokoškolsky vzdělané lidi a mladší věkovou kategorii. Takový Horáček má podle průzkumů potenciál přesvědčit bývalé Zemanovy voliče jako jediný ze všech prezidentských adeptů. Tento fakt z něj dělá favorita prezidentských voleb, jelikož mu kromě jiného přibydou hlasy bývalých voličů Miloše Zemana, říká expert STEM/MARK. Navíc podnikatel má na své straně občany z malých obcí a lidi s maturitním vzděláním.

V poslední době se často diskutuje o Zemanově špatném zdravotním stavu, což ale mnoho voličů neodrazuje, protože Zeman je stále podle dostupných informací favoritem voleb na prezidenta České republiky. V průzkumu mu přízeň vyjádřilo až 31 procent voličů.