Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Od listopadu se budou zvyšovat platy učitelům i zaměstnancům ve státní správě!

Učitelé se mohou těšit z dobrých zpráv ohledně zvýšení jejich platů, a to až o 15 procent. U státní správy dojde ke zvýšení o 10 procent. V pondělí došla vládní koalice k takovému rozhodnutí, které na svém twitterovém účtu oznámil premiér Bohuslav Sobotka.

Ke zvyšování dojde už 1. listopadu 2017. Sobotka uvedl, že považuje za spravedlivé, že se platy nebudou zvyšovat pouze učitelům, ale i ostatním zaměstnancům. Z čehož vyplývá, že se výdělky zvednou o desetinu úředníkům, policistům, pracovníkům sociálních služeb a kulturních zařízení, hasičům, a pracovníkům v knihovnách, muzeích či hudebníkům filharmonií a v neposlední řadě technickým silám. Ministr financí Ivan Pilný dodal, že se větší příjmy od listopadu budou týkat také příslušníků bezpečnostních složek a vojáků.

Vícepremiér pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek prohlásil, že se zvýšení platů promítne v tarifní složce. Tyto peníze se budou hledat v kapitole ministerstva práce a sociálních věcí a ve výdajích ostatních ministerstev, které je nestihly spotřebovat. Bělobrádek si myslí, že celková částka by se mohla vyšplhat na cca 10 miliard korun. Letos by totiž mělo každé ministerstvo uvolnit ze svých nespotřebovaných výdajů asi jednu čtvrtinu. Lídr hnutí ANO Babiš oznámil, že k této dohodě došlo mezi koaličními stranami, což považuje za rychlejší než projednávání situace s jednotlivými ministry. Premiér se nechal slyšet, že v letošním roce pokryjí zvýšení platů na vrub úspor, v tom příštím plánují poskytnout částku 23 nebo 24 miliard korun pro dostatek prostředků.

Od ledna je v plánu zvýšit příjmy o 10 procent ve zdravotnictví. Co se týče růstu prostředků pro vysoké školy žádající 4, 5 miliardy korun se koalice zatím nedohodla. Ostatní věci jsou v řešení, prioritou momentálně zůstávají tarifní platy, řekl Bělobrádek. Zároveň uvedl, že požadavky vysokých škol jsou oprávněné, ale že finální částku vidí nižší, asi 3 miliardy korun. S ním souhlasí současný premiér vlády Sobotka. Přidává se i Babiš, který odmítl říct konkrétní částku, ale prozradil, že požadavky rektorů považuje za zcela přijatelné. V návrhu rozpočtu pro vysoké školy se doposud objevilo o 700 miliónů korun navíc pro příští rok. Rektoři však čekají na výsledek jednání o požadované částce 4, 5 miliardy korun. Ministr školství Stanislav Štech vše komentoval slovy, že i 3 miliardy korun, o kterých se nyní často hovoří, představují slušný základ pro podporu kvality vzdělávacího systému na vysokých školách.