Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Kandidát na prezidenta Marek Hilšer se dostal do konfliktu s policisty!

Prezidentský kandidát a lékař Marek Hilšer přišel do konfliktu se strážníky o víkendu v Novém Jičíně. U probíhajících slavností se Hilšer snažil sesbírat povinných 50 tisíc podpisů ke kandidatuře na Hrad, kam dorazila i hlídka městské policie, aby vše zkontrolovala. O tom, jak probíhala kontrola, hovoří každý jinak.

Hilšer si stojí za tím, že jej strážníci začali obviňovat s tím, že nemá povolení k záboru veřejného prostranství, na kterém si postavil svůj petiční stánek. Prý se nacházel na místě, které je majetkem obce, neměl by tam tudíž stát. Hilšer je podle svých slov požádal, aby si přečetli petiční zákon. Policisté jej vyzvali, aby předložil svůj občanský průkaz, což se Hilšerovi zdálo jako protiprávní postup, informoval tedy jednoho ze strážníků, že si vše natočí na mobilní telefon. Ten se ale cítil ohrožený, a tak Hilšera zatlačil zpět do stánku, jež opakoval, že má právo si zaznamenat, co se bude dít. Policista ztratil trpělivost, vyrazil lékaři telefon z ruky a zkroutil mu ruce za záda.

Podle přítomného svědka Vladimíra Machciníka se adept na prezidenta Hilšer choval velmi slušně. Chování policisty považuje za bezprecedentní útok. Dodal, že podpora svědků vůči osobě Hilšera strážníky natolik pobouřila, že svědkovi jeden z nich šlápl kanadou na nohu.

Do vyhrocené situace se vložil, a tím ji i ukončil, velitel strážníků v Novém Jičíně, který dorazil na místo v civilním oděvu a ke všemu se vyjádřil. Policisté údajně několikrát žádali Hilšera k předložení občanského průkazu, který se měl rozčílit a začít křičet na jednoho ze strážníků, že si vše bude natáčet. I přes opakované upozornění, že si rozhovor natáčet nesmí, Hilšer prý uchopil telefon, načež se jeden z policistů snažil mu jej odebrat, uchopil jej za ruku a telefon přitom tlakem vyklouzl na zem.

Svědek Machciník ale trvá na svém, a tvrdí, že šlo o běžné fyzické napadení. S celou situací se obrátil na novojičínského starostu Jaroslava Dvořáka. Ten se nechal slyšet, že je třeba případ více prošetřit, a že bylo Hilšerovi umožněno, aby na místě se stánkem zůstal.