Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman se chce setkat s Chovancem kvůli Čapímu hnízdu

Miloš Zeman je v současné době na třídenní státní návštěvě Spojených států. Do Česka se prezident vrací ve čtvrtek a hned na pátek si pozval na Hrad ministra vnitra Milana Chovance. Chce vyslechnout jeho stanovisko ke kauze Čapí hnízdo.

O problematickém financování farmy Čapí hnízdo už mluvil prezident Zeman ve čtvrtek s předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem. Toho právě kvůli podezření z dotačního podvodu minulý týden vydala sněmovna k trestnímu stíhání. „Pokud jde o pana ministra Babiše, chci si samozřejmě poslechnout jeho stanovisko, a až se vrátím z New Yorku, tak si chci poslechnout stanovisko pana ministra Chovance,“ řekl Zeman. Zároveň dodal, že jeho přirozenou povinností je vyslechnout obě strany sporu.

Koncem srpna Zeman uvedl, že chce věřit tomu, že za žádostí o vydání předsedy a místopředsedy ANO k trestnímu stíhání není Chovanec. Ministr vnitra se proti tomu ohradil s tím, že pokud u prezidenta vzbuzuje žádost o vydání ze sněmovny podezření ze zneužití policie pro politické účely, měl by se obrátit na Bezpečnostní informační službu nebo požádat o svolání Bezpečnostní rady státu. Na Zemanovu pozvánku na Hrad pak Chovanec reagoval následovně: „Předpokládám, že pan prezident ví o tom, že ministr vnitra nemá ze zákona přístup do živých kauz.“ Na Twitter později Chovanec napsal, že je přesvědčen, že tématem setkání bude fungování policie a finanční policie obecně.

Kvůli kauze s padesátimilionovou dotací se prezident setkal i s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem. Zajímal ho prý Pelikánův odborný názor. Ministra spravedlnosti označil za erudovaného právníka, který je „nota bene z právnické rodiny“.

Policie chce Babiše stíhat pro podezření z dotačního podvodu a pro poškození finančních zájmů Evropské unie. První místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek čelí podezření z dotačního podvodu. O jejich vydání požádala v polovině srpna, prezident Zeman se od té doby Babiše několikrát zastal.