Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Jaký mají názor kandidáti na Hrad o nošení burkin na koupalištích v ČR?

V poslední době se často diskutuje o nošení burkin a zahalování žen na koupalištích v České republice, ke kterému se vyjádřil i současný prezident ČR Miloš Zeman. Ten prohlásil, že by některé ženy měly svá těla zahalovat podle fyzických proporcí, z čehož vyplývá, že by se některé měly pečlivě zahalit, a naopak některé by si měly burkiny sundat. Deník TÝDEN.CZ se zeptal ostatních prezidentských kandidátů.

Lékař Marek Hilšer se nechal slyšet, že jsme velice tolerantní národ, navíc jsme 5. nejbezpečnější zemí na světě, tudíž míru odhalování ponechává na úsudku každé z žen, pokud se ovšem nesvlékne úplně. Nahota totiž patří na nudapláž, ne na koupaliště plné rodin s dětmi. Hilšer si myslí, že česká kultura převážně respektuje jiné kultury, a proto bychom se neměli obávat žen v burkinách.

Zato podnikatel Michal Horáček použil silnější slova, když řekl, že pokud by platila stejná pravidla i v Saudské Arábii jako u nás, neměl by s tím problém. Ovšem situace je taková, že v případě, že by česká žena použila dvoudílné plavky v Arábii jako u nás, pravděpodobně by ji okamžitě zavřeli. Horáček tvrdí, že jsme svobodná země, která si určuje pravidla, a pokud na nápisu stojí ”žádné burkiny”, měly by to veškeré ženské návštěvnice respektovat bez výjimek. Měla by se podle něj v Česku zachovat hlavně svoboda, i když nějaká pravidla jsou nezbytná.

Bývalý akademik věd Jiří Drahoš byl o něco stručnější, když odpověděl, že by si pravidla měli stanovit majitelé a provozovatelé bazénů. Podobný názor zastává i Vratislav Kulhánek, který uvedl, že by si měl o pravidlech na koupalištích rozhodovat sám majitel. Podle něj se nejedná o záležitost prezidenta nebo politiků, ale osobní svobodné rozhodnutí. Jako větší zneuctění české kultury považuje přijímání státního vyznamenání na Hradě v mikinách.

Otto Chalupka naznačil, že by bylo divné, kdyby do bazénu skákal v obleku nebo v teplácích. Proto nerozumí tomu, proč by se nemohla dodržovat pravidla naší země, stejně jako tomu je v arabských zemích, kde se nepřísluší, aby se muž procházel s manželkou oblečenou do nátělníku a šortek. Doslova řekl, že pokud muslimové nezačnou dodržovat naše pravidla, neměli by tady být. My jako Česká republika přivítáme kohokoli, kdo bude ochotný ctít naše zvyky a naši kulturu, neměli bychom se tedy nechat omezovat někým z cizí kultury, dodává Chalupka.

Na závěr se zeptali Josefa Tomana, který zabrouzdal zpět do historie. Řekl, že islám se zakázal u nás už v době první republiky, pak byl povolen Hitlerem, a poté byl opět zakázaný od konce války až po vládu Václava Havla. Domnívá se, že je zapotřebí odstranit muslimy, a s tím i dámy v burkinách, dále i nelegitimní členství v EU nebo NATO. Situaci porovnal s postojem USA, kde strávil celých 28 let a prozradil, že pokud by se tam dělo něco podobného co u nás po dobu 28 let, došlo by k okamžitým popravám viníků a konala by se revoluce. Má za to, že by se měli ”odstranit” lidé, kteří porušují pravidla, a nejsou ochotní přijímat české zvyky a kulturu.