Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Sobotka i Horáček věří, že Zeman volby nevyhraje

Premiér Bohuslav Sobotka v rozhovoru pro rakouský list Die Presse vyjádřil přesvědčení, že po lednových prezidentských volbách bude mít Česko novou hlavu státu a nastane změna i v politické kultuře na Pražském hradě.

Sobotka se rakouskému deníku svěřil, že výroky prezidenta Zemana, který Sobotku mimo jiné nedávno veřejně označil za „svini“, nevypovídají nic o politické kultuře v Česku, ale spíše o politické kultuře na Pražském hradě. Podle premiéra získal Zeman v poslední volbě podporu, protože se sám prezentoval jako outsider. „A protože lidé nevěděli, co je čeká“, dodal.

Ministerský předseda se v rozhovoru vyjádřil i ke spojenecké ose Babiš – Zeman. Podle Sobotky Zeman těží z toho, že Babiš nevyslal do prezidentské kampaně žádného kandidáta a Babiš bude mít na oplátku prospěch z toho, že ho Zeman pověří sestavením příští vlády.

Na Sobotkův rozhovor reagoval hradní mluvčí Jiří Ovčáček na Twitteru: „Roztomilé. Český premiér z ČSSD pomlouvá českého prezidenta v rakouském tisku.“

Michal Horáček také věří, že příštím prezidentem České republiky bude někdo jiný než Miloš Zeman. Svou domněnku ale staví na přesvědčení, že Zeman do souboje za své znovuzvolení nakonec nepůjde. Jakmile prý současná hlava státu z rostoucího počtu průzkumů zjistí, že bitva je ztracená, hodí „ručník do ringu“. Z úřadu by podle Horáčka pak mohl odejít s hlavou vztyčenou, a ne jako někdo, kdo z něj byl lidmi vymeten.

Je pravdou, že Miloš Zeman má už s tímto druhem odchodů svou zkušenost. Poté, co v letech 1998 až 2002 vedl vládu ČSSD, dalšího možného období u moci se zřekl a zamířil do předčasného důchodu. Jako ostřílený politický stratég si totiž dobře spočítal, že v čele ČSSD by další volby nevyhrál, a tak raději „v nejlepším“ z politiky odešel.