Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Kyrgyzstán vypověděl smlouvu české firmě Liglass Trading, za kterou loboval i samotný prezident Zeman

Česká firma Liglass Trading, která měla za úkol vytvořit kaskádu vodních elektráren na řece Naryn, dostala vypovězenou smlouvu od Kyrgyzstánu. Jednalo se o stavbu 19 malých vodních elektráren, o níž už projevili zájem jiní investoři z Indie a Jižní Koreje, uvedl  vícepremiér Dujšenbek Zilalijev. Ten se prý měl vyjádřit, že zájem o stavbu projevila i česká firma Energo-Pro, což ale mluvčí společnosti Hana Nikelová vyvrací. Situaci komentovala slovy, že firma o žádné takové zakázce nikdy nejednala.

V pondělí tuto novinu o vypovězení smlouvy oznámil premiér Sapar Isakov. Údajně společnost Liglass Trading poslala vládě žádost na odložení její splátky ve výši 37 miliónů dolarů, v přepočtu asi 807 miliónů korun, kterou byla povinna firma v nejbližší době uhradit, prohlásil vícepremiér Zilalijev. Má za to, že vláda nemůže z hlediska práva vyplývajícího z kontraktu termín splátky prodloužit. Podle něj je zřejmé, že Liglass Trading splátku nezaplatí, jinak by to už udělali.  Dodal, že odklad není možný, proto chce vláda smlouvu s firmou vypovědět. Navíc se snažil obhájit, proč Kyrgyzstán podepsal smlouvu právě s českou firmou. Údajně se za ni zaručilo české ministerstvo průmyslu a obchodu, které společnost oficiálně podporovalo. Ministerstvo ovšem nebylo jediným orgánem, který za společnost loboval, přimlouvala se i kancelář prezident ČR Miloše Zemana. Tiskový mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček dává vinu médiím, což nechal vzkázat ČTK z New Yorku, kde doprovázel pana prezidenta Zemana.

Kabar, kyrgyzská státní tisková agentura, oznámila, že si Kyrgyzstán přijde na 1,147 miliónů dolarů, což je částka, kterou česká firma složila jako záruku smlouvy. Isakov se nechal slyšet, že je nanejvýš důležité, aby se celá situace vyřešila správně, a že vypovězení smlouvy je jen následkem toho, že si jedna ze stran neplnila své závazky.

Podle kyrgyzských médií měla česká firma splátku splatit do 19. září, určité vládní zdroje se ale liší, tudíž se nedá říct s naprostou jistotou, že je tohle datum správné.

“Neobdržel jsem žádnou oficiální zprávu o vládním rozhodnutí,” reagoval generální ředitel Liglass Trading Michael Smelík. Tiskové prohlášení tak učiní, až nějakou zprávu dostane. Projevil ale ochotu jednat s kyrgyzskou vládou, aby se rozhodlo, kdy dojde k převedení peněz. Zároveň odmítá tvrzení některých médií, že by česká společnost neměla požadovanou částku 37 miliónů dolarů.