Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman podporuje vývoz zbraní: „Je to zboží jako každé jiné“

Na čtvrtek připadl Mezinárodní den míru. Ani tento den se však nezastavila krvavá mašinérie přibližně 20 válečných konfliktů, které v současnou chvíli na celém světě probíhají. Jednou z věcí, která těmto krveprolitím nahrává, je velmi snadná dostupnost zbraní pro válčící strany. Organizace Social Watch dlouhodobě kritizuje Česko za export zbraní do nestabilních oblastí.

Předseda české pobočky této organizace Tomáš Tožička považuje vývoz zbraní do států, kde vládnou diktátorské režimy za chybu, která se může vývozcům vymstít: „to, co ČR, ale nejenom ČR, ale i EU, USA, Japonsko a další velcí vývozci zbraní dělají, je sebevražedná aktivita. Hlavně když to vidíme v době nárůstu konfliktů a jejich krvavosti.“ Zbrojní exporty do těchto států podle něj přispívají k potlačování občanských svobod a k vyhánění lidí z jejich domovů, což posiluje i migrační vlnu.

Social Watch poukazuje zejména na export českých zbraní do Egypta, kde je ozbrojené složky využívají proti demonstrantům a vývoz armádních nákladních automobilů do Saudské Arábie. Evropský parlament přitom přijal v roce 2016 rezoluci, v níž vyzval členské státy, aby do Saudské Arábie přestaly vyvážet vojenský materiál kvůli jejímu angažmá v konfliktu v Jemenu.

Prezident Miloš Zeman se naopak nikdy netajil svou podporou českého zbrojního průmyslu. V pořadu „S prezidentem v Lánech“ nedávno zopakoval svůj pohled na tuto problematiku: „Ano, samozřejmě podporuji české zbrojařské firmy. Na veletrhu IDET, což je zbrojařský veletrh, jsem jasně řekl, i když to znělo trochu cynicky, že zbraně jsou zboží jako každé jiné a že když je nebudeme vyvážet my, tak nás z trhu vytlačí zahraniční zbrojařské společnosti.“

Tento prezidentův postoj kritizoval i odborný web Real Clear Defense, který uvedl, že export českých zbraní je poněkud problematický a české zbraně a střelivo míří oklikou až k bojovníkům Islámského státu. To Zeman zásadně odmítl. „To obvinění je naprosto absurdní. Já zastávám prostý názor: my přece nemůžeme kontrolovat v té bezpečné zemi, co s těmi zbraněmi dělá dál. Nejsme, na rozdíl od Spojených států, četníkem světa,“ hájil své přesvědčení.