Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Ázerbájdžán se chlubí českými zbraněmi. Nikdo netuší, jak se tam přes embargo dostaly

Mezinárodní obchod s vojenským materiálem obvykle podléhá přísným pravidlům a bedlivému státnímu dozoru. K vývozu vojenské techniky z České republiky je obecně potřeba souhlasu čtyř ministerstev; kladné stanovisko musí vydat ministerstvo vnitra, zahraničních věcí a obrany. Konkrétní obchod pak povoluje ministerstvo průmyslu a obchodu.

Vůči Ázerbájdžánu platí zbrojní embargo, které vydala a svým členům doporučila dodržovat Organizace pro bezpečnost a spolupráci ve Evropě (OECD) i Evropská unie. Většina států včetně Česka embargo dodržuje.

V aktuálním propagačním videu ázerbajdžánské armády se ale země pochlubila novými samohybnými houfnicemi a raketomety. Ze záběrů je zřejmé, že se jedná o modernizované houfnice Dana-M1, které se vyrábí v Česku. Na příslušných ministerstvech to vyvolalo překvapení a tajné služby nyní pátrají, jak se mohly zbraně do Ázerbájdžánu dostat.

Mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek tuto záhadu vysvětlit nedokázal: „Ministerstvo obrany se v posledních letech nevyjadřovalo k žádnému vývozu armádního materiálu do Ázerbájdžánu. Nevíme tedy, jak se tam zmiňovaná technika mohla dostat.“ Podobný přehled má i ministerstvo zahraničních věcí: „Nejsme si vědomi toho, jakým způsobem mohly být zmiňované celky modernizovaných houfnic Dana-M1 a raketometů RM-70 do Ázerbájdžánu dodány,“ vyjádřila se mluvčí ministerstva Irena Valentová. Ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček o tom, že se české zbraně ocitly v Ázerbájdžánu ani nevěděl. Nyní prý ale ministerstvo zjišťuje podrobnosti, kam byly houfnice a raketomety v posledních letech vyvezeny.

Embargo se ovšem nevztahuje na nesmrticí zbraňový materiál. V loňském roce tak Ázerbájdžánci v Česku nakoupili vojenskou výbavu za více než milion eur, o rok dříve dokonce za tři miliony eur.