Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Rudé trenýrky na Hradě místo prezidentské standarty.Téměř po dvou letech padl verdikt.

Městský soud v Praze dospěl k rozhodnutí, že skupiny Zhotoven se vyhnou placení 310 tisíc korun, částce, kterou měli uhradit Správě Pražského hradu za nemajetkovou újmu, protože před 2 lety namísto prezidentské standarty vyvěsili rudé trenýrky.

Advokát Zhotoven uvedl, že cílem byl protest proti Miloši Zemanovi a tomu, jak vykonává svoji funkci na Hradě. V září 2015 vylezli na střechu Pražského hradu tři skupiny Zhotoven, kterým se podařilo ze stožáru sundat standartu prezidenta republiky, a namísto ní pověsili obří trenky. Žalobce řekl, že tím způsobili škodu ve výši 89 tisíc korun. Spočítal jim trestné činy výtržnictví, poškozování cizí věci a krádeže, za které obviněným hrozilo až tříleté vězení. Soudkyně Šantorová v první instanci trojici osvobodila, nicméně soudkyně Brázdilová ji přinutila přijít s odsuzujícím verdiktem. Ten Šantorová vynesla po třetím pokusu v červnu letošního roku.

Trojice výtvarníků David Hons, Filip Crhák a Matěj Hájek byli posláni do vězení na 6 měsíců podmíněně, a navíc museli uhradit škodu ve výši 63 tisíc korun, která zahrnuje poškození střechy a hodnotu vlajky. O tom rozhodl obvodní soud pro Prahu 1. I přesto, že tresty byly pravomocné potom, co je trojice umělců uznala, Správa Pražského hradu spolu se státním zástupcem se odvolala, jelikož požadovala zvýšení trestu za ukradení standardy, a zaplacení odškodného za nemajetkovou újmu právě ve výši 310 tisíc korun.

David Hons, který vystupuje pod přezdívkou Roman Týc, byl odsouzen již vícekrát v minulosti. Například vyměnil barevná sklíčka na semaforech pro chodce za kresbičky invalidů nebo opilců, za což dostal pokutu 60 tisíc korun, kterou odmítl zaplatit, a tak skončil na měsíc ve vězení.

Znalec stanovil, že vlajka byla téměř dva roky stará a opotřebovaná. Na základě tohoto posudku soudkyně Brázdilová zamítla návrh ohledně peněžitého trestu. Prohlásila, že “se k takovému trestu přistupuje u činů, z nichž má plynout majetkový prospěch pachateli. Což se v tomto případě nekoná.” Navíc zamítla i požadavek Hradu, který vznesl žádost na vyplacení zmiňované částky 310 tisíc korun jako morální zadostiučinění. Právní zástupce Hradu Marek Nespala kauzu komentoval slovy, že tím došlo k poškození celé naší země, symboliky a státnosti České republiky. Podle soudkyně Brázdilové ale bohatě stačí udělit morální zadostiučinění.