Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Proč ještě prezident Miloš Zeman nenavštívil krajský celek Prahu – bojí se snad?

Momentálně se mnoho lidí ptá, jestli se současný prezident ČR Miloš Zeman bojí Pražanů. Důvodem je to, že Zeman doposud nenavštívil krajský celek Prahu během svého volebního období ani jednou. Přitom je o něm známé, že rád cestuje a komunikuje s občany po celé republice, celkem se uspořádalo 227 setkání s občany a 116 setkání se zaměstnanci. Všechna krajská města objel již čtyřikrát, kde se minimálně jednou potkal s českými obyvateli. Je tudíž více než zarážející, proč neuspořádal žádnou debatu v hlavním městě Česka. Roli možná hraje i fakt, že Zemana v Praze porazil Karel Schwarzenberg v minulých volbách na prezidenta.

V roce 2015 se postavil na pódium s extrémisty na Albertově, konkrétně 17. listopadu, na to ale Zeman zřejmě moc hrdý není. Tehdy se občané rozhodli prezidentovi ukazovat červené karty, zřejmě proto se Zeman v Praze na veřejnosti moc neukazuje.

Tiskový mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček popírá jakýkoli strach, který by údajně měl Zeman cítit vůči Pražanům. Připomněl Zemanova slova, která v roce 2014 na Albertově pronesl: „Nebojím se vás, jako jsem se nebál před dvaceti pěti lety!“

Pražská primátorka Adriana Krnáčová se nechala slyšet, že dochází ke komunikaci s prezidentskou kanceláří, a že by návštěva na magistrátu v Praze měla proběhnout v příštích měsících. Nicméně kancelář ještě nepřišla s oficiálním termínem návštěvy, tudíž ani primátorka netuší, jak bude program vypadat.

Zajímavý je fakt, že Zeman navštívil Moravskoslezský kraj zhruba se stejným počtem obyvatel jako Praha asi 29krát. Zemanovy návštěvy jsou v rozporu s výrokem, který pronesl po zvolení na Hrad, a to, že bude prezidentem všem bez rozdílu. Pražská primátorka v tom ale nevidí zásadní problém.

Krnáčová řekla, že se Zeman pravidelně účastní pražských akcí, že jeho sídlo je v Praze a dodala, že se s hlavu státu vidí na pravidelných setkáních s hejtmany. Primátorka si velice váží prezidentského úřadu, i když připouští, že má na některé záležitosti jiný názor než prezident Zeman. Proto si nemyslí, že má Praha důvod se nechtít potkat s hlavou státu.