Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zemanovský ceník: 200 tisíc za doporučení, 300 tisíc za audienci a milion za výlet

Všichni kandidáti na prezidenta jsou ze zákona povinni zřídit si transparentní účet, aby každý občan mohl sledovat příjmy a výdaje peněz v průběhu kampaně. Na volebním účtu Miloše Zemana sice přibývají jen haléřové částky od vtipálků a trollů, na účtu Strany práv občanů se ale točí mnohem větší sumy. SPO je strana, kterou Zeman zakládal a dodnes je jejím čestným předsedou. Na účtu SPO se hromadí štědré dary a Hrad oplácí svou přízní.

Letmý pohled do výroční zprávy Strany práv občanů ukázal zajímavé skutečnosti a souvislosti. Například společnost Liglass Trading dostala od hradního kancléře Vratislava Mynáře dobrozdání na hlavičkovém papíře prezidentské kanceláře v ten samý rok, kdy darovala 200 tisíc korun Straně práv občanů. Na základě Mynářova dopisu pak neznámá společnost, sídlící v rozpadlém statku, získala zakázku na výstavbu kaskády vodních elektráren v Kyrgyzstánu v hodnotě 12 miliard korun. Po provalení aféry ovšem ze zakázky sešlo.

V létě roku 2015 Zeman na Pražském hradě přijal slovenského finančníka Pavola Krúpu. Ten je v Čechách znám jako zastánce horníků a nájemníků zkrachovalé těžební společnosti OKD. O rok později darovala Krúpova společnost zemanovcům 300 tisíc.

Milionovými částkami straně přispěly též firmy Ray Service nebo Dako-cz. Management Ray Servicu pak prezident Zeman vzal jako součást své delegace na státní návštěvu Číny. Dako-cz se zase dostalo do seznamu česko-čínských obchodů, které Zeman zaštiťoval. V roce 2015 prezident v Třemošnici osobně otevřel novou výrobní halu této společnosti.

Některé firmy jsou opravdu štědré, a dávají, ač mají samy málo. Třeba firma Rogat straně darovala 250 tisíc, i když pak podle účetní závěrky uložené v obchodním rejstříku sama skončila ve ztrátě 281 tisíc. U jiných sponzorů se jejich identita nedá dohledat, protože sídlí například v anonymitě na Kypru. Zemanovci jsou v získávání darů velmi úspěšní, za minulý rok strana v darech získala 7,4 milionu korun. To je nepoměrně více, než dostávají srovnatelné i větší strany.