Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

První dámy a jejich plány – čemu by se manželky kandidátů chtěly věnovat?

Role první dámy je například v USA pozice, ke které patří vlastní personál, zvláštní kolonka ve státním rozpočtu i prostory v Bílém domě. České zákony sice funkci první dámy neznají, přesto se manželky prezidentů takto běžně titulují a prezidenta obvykle doprovázejí při výkonu jeho funkce.

Současná první dáma Ivana Zemanová by v případě znovuzvolení svého manžela pokračovala ve vedení nadačního fondu. Nadační fond Ivany Zemanové se zaměřuje především na pomoc dětem a seniorům. S Milošem Zemanem se Ivana seznámila na podzim roku 1990, kdy mu začala dělat asistentku v Prognostickém ústavu, z pracovního vztahu se později stal vztah osobní. Kromě práce pro svou nadaci se Zemanová příliš na veřejnosti neobjevuje a své soukromí si střeží.

Manželka Michala Horáčka, Michaela Hořejší – Horáčková vystudovala JAMU a živí se jako scénografka a kostýmní výtvarnice. Spolupracuje s řadou českých divadel včetně Národního, ale také se slovenskými a rakouskými divadly. Pokud by její muž v prezidentské volbě uspěl, dočasně by svou kariéru přerušila. „Mám svoji práci strašně ráda, nepovažuji ji ani za práci. Přesto si myslím, že taková role, jako je první dáma, vyžaduje plné soustředění,“ uvedla. Podle ní má manželka prezidenta větší možnosti než běžní lidé. Jako první dáma by se Horáčková ráda věnovala zejména dětem z dětských domovů.

Eva Drahošová, manželka kandidáta Jiřího Drahoše je v současnosti v penzi, celý život pracovala jako knihovnice. Jak sama říká, dnes funguje jako „hlídací babička“. Se svým životním partnerem se potkali na plese a na první rande šli na výstavu v Národní galerii. Kromě péče o manžela by se jako první dáma chtěla věnovat hlavně pomoci opuštěným seniorům. „Mám pocit, že se na seniory trochu zapomíná. Jejich věk se prodlužuje a leckdy už mají nějaké potíže, že nejsou sami schopni se o sebe postarat a myslím si, že těch zařízení tady stále není dostatek. Na to bych se zřejmě soustředila. Samozřejmě bych manžela doprovázela na jeho cestách a dělala mu zázemí,“ říká Drahošová.

Pomoci potřebným by se v roli první dámy věnovala i Eliška Hynková, manželka zbrojaře Jiřího Hynka, kandidáta Realistů. Projektová manažerka na mateřské dovolené ale zatím nemá konkrétní oblast, kam by své aktivity směřovala. „Budu dělat to, co dělám dosud. To znamená, budu se starat o naše dvě děti. A jako druhé místo bych asi viděla péči o manžela, protože si myslím, že pozice prezidenta je natolik namáhává, že ten člověk, který ji dělá, musí mít dostatečné zázemí doma,“ vysvětlila Hynková. K původní profesi by se jako první dáma prý nevracela.

Klára Fischerová, partnerka diplomata Pavla Fischera pracuje v charitě, a kromě toho také navrhuje šaty a šperky. „Myslím, že bych ráda podpořila svého muže, stála mu po boku a zároveň bych chtěla dělat něco smysluplného. Pracuju v domácím hospicu Cesta domů, dlouhodobě se pohybuju mezi zdravotně postiženými a z pozice manželky můžete přeci jen pomoci více než jako dobrovolník nebo řadový pracovník,“ vyjádřila se Fischerová.

Monika Hilscherová, manželka Marka Hilschera se zatím ke svým plánům vyjadřovat nechce. Stejně jako její manžel se věnuje lékařství – pracuje jako anestezioložka.

Vratislav Kulhánek, který není ženatý, by byl prvním svobodným prezidentem za celou historii republiky. Problém v tom rozhodně nevidí, pozice první dámy je podle něj umělá konstrukce: „Pojem první dámy v evropské historii ani v historii České republiky nebo Československa až do dobry po Sametové revoluci prakticky neexistoval. Přišel z Ameriky. Prezident je volen, takže je první mezi rovnými. Ale jeho partnerka ho doprovází, takže tam není žádný důvod k titulu první dámy,“ shrnul Kulhánek.