Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Akce na sběr podpisů pro prezidentskou kandidaturu v prostorách UK. Rektor zdůrazňuje, že se nejedná o volební kampaň.

Podobně jako Masarykova univerzita v Brně nabídla možnost sběru podpisů prezidentským kandidátům v prostorách školy, od druhé poloviny října budou mít stejnou příležitost kandidáti na prezidenta i v prostorách Karlovy Univerzity v Praze. Informoval o tom mluvčí Univerzity Václav Hájek, který uvedl, že v rámci sbírání podpisů na škole se adepti budou muset vyhnout volební kampani nebo agitaci.

Kandidáti si musí zajistit jednoho zástupce, který bude mít k dispozici jeden stůl na sběr podpisů. Akce bude trvat ve všední dny od 16. října do 31. října 2017 od 10 hodin dopoledne do 19 hodin večer v budově školy v Celetné ulici anebo v kampusu v Hybernské ulici od 8 hodin ráno do 14 hodin odpoledne.

Vedení obou univerzit se shodují na tom, že hlavním důvodem k poskytnutí prostor adeptům na Hrad je ten, že se snaží o podporu aktivní účasti voličů v lednových volbách. Chtějí se ale vyhnout tomu, aby kandidáti zneužili této situace ve prospěch volební kampaně. Na internetových stránkách školy napsal rektor Tomáš Zima, že se podle vysokoškolského zákona nesmí organizovat politické aktivity na území vysokých škol. Proto je zapotřebí zdůraznit, že se nejedná o volební kampaň.

Rektor Zima se nedostavil na předávání státních vyznamenání na Pražský hrad dne 28. října v letech 2014-2016. Představitelé veřejných vysokých škol se nechali slyšet, že se prezident Zeman rozhodl nepozvat rektory Masarykovy a Jihočeské univerzity, se kterými měl údajně spory v minulosti. Navíc Zima kritizoval Zemanův postoj, když odmítl podepsat jmenování tří navržených vysokoškolských profesorů z Univerzity Karlovy a Vysoké školy ekonomické. Zima jeho chování označil za znevážení akademické obce. Je tady dost pravděpodobné, že mezi Zemanem a Zimou existuje jisté napětí.

Skoro dvě desítky lidí projevilo zájem o post prezidenta České republiky. Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí potvrdil, že celkem deset kandidátů a jedna kandidátka zaregistrovalo svůj volební účet. K favoritům na Hrad bezesporu patří současný prezident Miloš Zeman, bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš a podnikatel Michal Horáček. Senátorské podpisy se podařilo získat bývalému velvyslanci ve Francii Pavlovi Fischerovi a místopředsedovi Senátu Jaroslavovi Kuberovi, který stále nepotvrdil oficiální účast ve volbách.