Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Třetina Čechů by volila Zemana, každý čtvrtý volič zatím není rozhodnutý

Poslední průzkum volebních preferencí v prezidentské volbě prováděla agentura CVVM v období od 4. do 14. září. Zúčastnilo se ho 970 obyvatel České republiky starších 15 let. Účastníci odpovídali nejen na otázku, komu by dali svůj hlas, ale také hodnotili, nakolik jsou pro ně uchazeči o prezidentskou funkci přijatelní. Kandidáty bodovali na škále od nuly pro zcela nepřijatelného do deseti pro nejpřijatelnějšího uchazeče.

Nejvíce lidí by svým hlasem podpořilo Miloše Zemana. Současného prezidenta by chtělo na Hradě vidět i v dalším funkčním období celých 31 % lidí. Zhruba pětina oslovených účastníků výzkumu by si přála, aby se prezidentem stal Jiří Drahoš. Hlas mu dalo 18 procent voličů. Na třetím místě se v tomto průzkumu umístil Michal Horáček. S velkým odstupem za těmito třemi hlavními favority se umístil s dvěma procenty senátor Jaroslav Kubera, který ale ještě není rozhodnutý, zda do prezidentské volby vůbec půjde. Bývalý šéf automobilky Škoda Vratislav Kulhánek a lékař Marek Hilšer shodně získali pouhé jedno procento hlasů.

Nejpřijatelnějším kandidátem by pro dotázané byl Jiří Drahoš s 5,90 bodu, druhý se umístil Miloš Zeman s 4,92 bodu. Výsledek však může být zavádějící, neboť Drahoše nehodnotila zhruba třetina dotázaných z důvodu, že jej nezná, anebo nevěděla, jak jej hodnotit. Pramení to z toho, že do ohlášení své kandidatury se Jiří Drahoš ve veřejném prostoru příliš nevyskytoval a lidé tak neměli šanci udělat si o něm obrázek. Naproti tomu Zemana nehodnotilo pouze šest procent dotázaných.

Podle průzkumu k volbám určitě půjde 42 procent lidí, dalších 25 procent uvedlo, že se možná zúčastní. Volební účast by tak mohla dosáhnout až 67 procent. Při poslední přímé volbě prezidenta v roce 2013 dosáhla účast v prvním kole 61,3 procenta.