Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Senátor Dienstbier by Zemana v případě znovuzvolení zbavil kompetencí

Zatímco v Poslanecké sněmovně se tento týden řešila kauza lithium, zasedání Senátu se zabývalo projevem prezidenta na půdě Rady Evropy. Miloš Zeman v úterý na jednání této mezinárodní organizace označil protiruské sankce za nefunkční a ruskou anexi Krymského poloostrova za „fait accompli“, tedy diplomatickým jazykem hotovou záležitost. Zároveň Ukrajině navrhl, aby se výměnou za Krym dohodla s Moskvou na finanční kompenzaci nebo dodávkách ropy či plynu.

Zemanovy výroky pobouřily ukrajinské politiky a ukrajinská média označila jeho slova za skandální. Podle ukrajinského premiéra je Zeman psychicky nemocný, neboť „zdravý člověk nic takového neřekne.“ Ukrajinský prezident Petro Porošenko, který na zasedání Rady Evropy hovořil na stejném místě den po Zemanovi, prohlásil: „Tato tribuna nebyla vytvořena k výzvám k appeasementu ani k výzvám obchodovat s územím za peníze, ropu nebo plyn. To se nikdy nestane.“

Ve čtvrtek tak v návaznosti na tato prohlášení senátoři vyzvali prezidenta, aby respektoval zahraniční politiku České republiky a zásady mezinárodního práva. Návrh této rezoluce v Senátu předložil bývalý rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl (nestraník). Podle Hampla prezident svými výroky legitimizuje výsledky mezinárodní agrese.

Nejdůrazněji se vyjádřil senátor Jiří Dienstbier (ČSSD): „Myslím si, že pokud to takto bude pokračovat, že zejména v případě jistého výsledku prezidentské volby nám nakonec nezbyde, než se zabývat zvyklostmi, které jsou naznačeny v článku 66 naší ústavy,“ řekl Dienstbier před senátory. Dodejme, že tento článek hovoří o odebrání prezidentských kompetencí v případě závažných důvodů. Dienstbier dodal, že „doporučení, ať si Ukrajina vyhandluje prachy, považuji za nemravné.“ Anexe Krymu je podle něj tím nejbrutálnějším porušením mezinárodního práva v Evropě.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček však svého chlebodárce brání: “Sprosté útoky některých ukrajinských politiků na pana prezidenta považuji za skřeky z neandrtálské jeskyně, které nepatří do moderní Evropy,” reagoval například na facebooku. „Pan prezident anexi Krymu nelegalizoval. Vyjádřil vyvážené a realistické stanovisko. Z hlediska české zahraniční politiky tedy nedošlo k vybočení,” uvedl Ovčáček k výtkám Senátu.