Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Miloš Zeman nedorazí do Zlínského kraje na setkání s občany. Pohoštění pro delegaci za 30 tisíc korun mu je zřejmě málo.

Současný prezident ČR Miloš Zeman nedorazí do Zlínského kraje, jak bylo původně naplánováno. Údajně Zeman tuto cestu zrušil poté, co mu hejtman Jiří Čunek řekl, že proplacený bude jen oběd nebo večeře do výše 30 tisíc korun. I když Hrad tvrdí, že nedošlo ke zrušení cesty, prezident navštíví místo Zlínského kraje, kraj Olomoucký.

Čunek se nechal slyšet, že si prezident na poslední chvíli návštěvu rozmyslel a toto rozhodnutí mu sdělila kancelář prezidenta dopisem asi před dvěma týdny. Hejtman má za to, že by si měl cestu Zeman hradit ze svého rozpočtu. I přesto napsal kancléři Mynářovi, že je ochotný delegaci zaplatit částku až 30 tisíc korun za jejich pohoštění v podobě oběda nebo večeře. Čunek se domníval, že Hradu poskytl štědrou nabídku. Ten přesto cestu zrušil. Tiskový mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček oznámil, že se jedná o nesmírně trapnou situaci, a peníze v ní nehrají nejmenší roli. Dodal, že cesta do Olomouckého kraje bude fajn.

Prezident Zeman v polovině září vyrazil znovu na cesty po celé České republice. Do té doby stihl každý kraj navštívit již čtyřikrát. Kraje si za jeho návštěvy zaplatily asi 17 miliónů korun. Obrovské výdaje nemají pouze kraje, ale také města a obce, které mají za úkol zajišťovat tribuny a ozvučení pro setkání s občany. Hejtman Libereckého kraje Martin Půta chce do budoucna vybojovat finanční podporu na tyto návštěvy od prezidentovy kanceláře, což Zeman razantně odmítá.

Zemanovi se také nelíbí představa člena Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí, Jana Outlého, který řekl, že by si měl Zeman své cesty do krajů během prezidentské kampaně důkladně promyslet. V opačném případě by měl zahrnout náklady na setkání s veřejností do volebního limitu, který činí 50 miliónů korun. Nicméně Zeman stále hlásá, že návštěvy nejsou součástí předvolební kampaně. Zdůrazňuje, že pokud by začal jezdit do krajů až teď, byla by to kampaň zcela určitě, ale vzhledem k tomu, že všechny regiony navštěvuje od počátku fungování na Hradě, nejedná se o volební kampaň. Dodává, že nikoho na setkáních s občany nevybízí k tomu, aby jej volili v nadcházejících prezidentských volbách.