Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Důchodce ze Zlína chtěl znát příjmy kancléře Mynáře a mluvčího prezidenta Ovčáčka

Obvodní soud pro Prahu 1 dospěl k závěrečnému rozhodnutí v kauze odškodného, které má Hrad zaplatit důchodci ze Zlína Luďkovi Maděrovi. Kancelář prezidenta republiky se totiž snažila zmařit Maděrovy plány, když žádal, aby mu sdělila, jaké jsou příjmy kancléře Vratislava Mynáře nebo tiskového mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka. Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Lenka Vávrová připustila, že by se částka měla v případě Maděry zvýšit na dvojnásobek. Soud vychází z verdiktu Nejvyššího soudu, který se již v minulosti vyjádřil, že se nemateriální újma za to, že se osoba nedomůže domáhat akurátního úředního postupu, dá vyčíslit v penězích. Byla stanovena částka v rozmezí od 1.250 do 1.667 korun měsíčně.

Server Aktuálně.cz ovšem informoval o tom, že Hrad nic platit nebude, protože se jedná o pochybení úředníků ve Státní správě a zodpovědnost nese ministerstvo financí. Jeho mluvčí Kateřina Vaidišová prohlásila, že si ministerstvo počká na písemné zdůvodnění rozsudku, aby poté situaci vyhodnotilo a konzultovalo s Kanceláří prezidenta republiky a rozhodlo o dalším postupu.

Maděra o výše zmiňované informace žádal v lednu roku 2015, a odvolával se na zákon 106, ve kterém se hovoří o svobodném přístupu k informacím. Hrad jeho žádost odmítl. Maděra neváhal a podal žalobu k soudu. Kauza měla být vyřešená už v září loňského roku, když Hrad několik dní před termínem soudu poskytl žádané informace. Vyšlo najevo, že si v roce 2014 kancléř Mynář přišel na 2 136 072 korun hrubého. O něco nižší příjmy, asi milión korun, obdržel bývalý šéf protokolu Jindřich Forejt, a na třetím místě se umístil mluvčí Ovčáček, který si vydělal 874 524 korun hrubého.

Poškozený Maděra se ovšem nechal slyšet, že mu na finančním odškodnění nezáleží. Jedná se mu zejména o to, aby povzbudil občany k tomu, aby se pídili po informacích a nebáli se zeptat. Existují totiž dvě varianty, buď získají chtěné informace, nebo mají právo na odškodné.