Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Exministr zahraničí Karel Schwarzenberg se obul do prezidenta Miloše Zemana. O jeho výrocích na Ukrajině si nemyslí nic dobrého.

Předseda zahraničního výboru sněmovny Karel Schwarzenberg, který je rovněž bývalým ministrem zahraničí, oznámil, že by se měla česká vláda a sněmovna stranit od projevu prezidenta Miloše Zemana na Ukrajině minulý týden ohledně anexe Krymu.

Hned v pondělí proběhlo jednání výboru, na které bohužel nedorazilo hodně členů kvůli blížícím se sněmovním volbám. Schwarzenberg novinářům řekl, že prezident má právo na své osobní názory, ale neměl by je hlásat veřejně v zahraničí, jelikož tak vystupuje v rozporu se zahraniční politikou vlády. Dodal, že tím naše země čelí veliké ostudě po celém světě. Vláda Zemanovy výroky projednávala minulý týden, koalice s nimi razantně nesouhlasí, protože jdou proti politice kabinetu a Senát přišel s tím, že prezident Zeman díky svému názoru legimitizoval agresi, která odporuje mezinárodnímu právu. Senát také připouští, že by měl Zeman respektovat českou zahraniční politiku, ale odmítá návrh, že by tím poškodil zájmy republiky.

Jako opoziční poslanec odmítl Schwarzenberg odpovědět na otázku, jakou cestou by se měla ubírat budoucí vláda. Pouze podotkl, že by prozatím stačilo, kdyby se Poslanecká sněmovna s vládou shodly na tom, že prezident nehovořil při projevu jménem České republiky, čímž zastupoval odlišnou politiku. Obrovský nával kritiky, který přišel po Zemanově výroku k anexi Krymu a případné kompenzaci, přirovnal exministr zahraničí k situaci Československa za mnichovské okupace. Myslí si, že se jedná o nápadně podobnou situaci, a že by bylo vhodné se zastat evropské solidarity s Ukrajinou, namísto toho, co prohlásil Zeman minulé úterý při valném shromáždění Rady Evropy.