Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezidentský kandidát Jiří Hynek by v případě zvolení apeloval hlavně na bezpečnost země

Jedním z dalších kandidátů na prezidenta ČR je Jiří Hynek, kterého podpořilo celkem 22 poslanců z pěti politických stran. Podle něj je nejvíce poslanců ze sněmovního branného výboru. V minulosti Hynek pracoval jako generální ředitel Karlovarského porcelánu nebo jako předseda představenstva ve společnosti Praga. Od roku 2011 působí jako prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky. Pokud by se stal prezidentem, soustředil by se hlavně na český průmysl v zahraničí a prosazování národního zájmu.

Hynek má velikou podporu v Realistech. O funkci prezidenta mluvil kandidát na tiskové konferenci iDnes, kde prohlásil, že hlava státu má tři klíčové funkce. Jedna musí konat v národním zájmu, to Hynek považuje za prioritní. Rovněž je prezident zodpovědný za ozbrojené síly, a v neposlední řadě by měl přispívat k tvorbě národního bohatství prostřednictvím ekonomické diplomacie na vrcholové úrovni, a prosazovat tak zájmy českého průmyslu v zahraničí.

Již v minulosti Hynek hovořil o tom, že by se Evropská unie měla změnit, v opačném případě jí hrozí rozpad. Nesouhlasí s přijetím eura, a podporuje členství České republiky v NATO. V případě zvolení prezidentem by se zajímal zejména o bezpečnost země. Nechce totiž, aby budoucí generace žily v nebezpečí, a s neustálým pocitem strachu, jako tomu je v jiných zemích Evropy. Razantně odmítá invazi uprchlíků. Je přesvědčený, že bychom si měli určovat sami, kdo bude v naší zemi žít v souladu se zájmem národa.

Ke kandidatuře na hlavu státu je zapotřebí sehnat 50 000 podpisů občanů, 10 podpisů senátorů, nebo 20 poslaneckých podpisů. Ze zdrojů vyplývá, že dostatek podpory od voličů mají současný prezident Miloš Zeman, bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš a podnikatel Michal Horáček. Adept Pavel Fischer získal podporu Senátu. Další zájemci o kandidaturu mohou ohlásit svůj zájem do 7. listopadu, kdy se musí adepti přihlásit ministerstvu vnitra.