Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Policie ČR odložila prošetřování smrti europoslance Miloslava Ransdorfa. Zemřel loni v lednu.

Loni v lednu ve věku 62 let zemřel europoslanec Miloslav Ransdorf. Nejdříve působil jako poslanec Federálního shromáždění, poté zasedal v Poslanecké sněmovně, odkud se v roce 2004 přemístil do Evropského parlamentu po získání mandátu. Od roku 1972 byl členem komunistické strany.

Europoslanec zemřel náhle po převezení do Institutu klinické a experimentální medicíny. Trpěl cukrovkou, načež si hodně stěžoval, že mu policie ve Švýcarsku odmítala podávat potřebnou medikaci. Institut nesdělil druh jeho zdravotních problémů. V prosinci roku 2015 byl Ransdorf zadržen švýcarskými policisty spolu se třemi Slováky v bance v Curychu kvůli majetkovým deliktům. Z důvodu obvinění pozastavil členství v Evropském parlamentu, a všude hlásal, že se ničeho ilegálního nedopustil. Snažil se jen o komunikaci s místní bankou. Švýcarské soudy posléze zastavily trestní řízení.

Rok poté švýcarští policisté odmítli výrok nařčení Ransdorfovy manželky, Vlasty, o špatném zacházení s jejím mužem. Policisté tvrdili, že byl poslanec schopen pobývat ve vazbě pod dohledem lékaře, který mu poskytoval všechny léky. Vdova Ransdorfová ale říká, že léky manželovi nebyly podány vůbec, nebo jich nedostal dostatek. Kvůli zvýšenému tlaku trpěl zdravotními obtížemi a nepodařilo se mu dovolat stráže.

Okolnosti jeho smrti byly poněkud zvláštní, proto se případu ujala Policie ČR. Ve středu ovšem její tiskový mluvčí Tomáš Hulan oznámil, že policie kolem jeho smrti nezjistila nic protiprávního a odložila tak její prošetřování.

V minulosti došlo i na prozkoumávání okolností smrti jiného politika, někdejšího premiéra Stanislava Grosse. Poslanec Richard Dolejš podal trestní oznámení na neznámého pachatele. Loni v lednu ale policie oznámila, že nenašla dostatek důvodů k zahájení trestního řízení. Gross se dlouhodobě  potýkal s amyotrofickou laterální sklerózou, a dožil se pouhých 45 let. Podle deníku Blesk musel Gross vypít asi deset let před začátkem onemocnění směs těžkých kovů s obsahem uranu.