Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Miloš Zeman se dušuje, že nechce volební kampaň. Proč potom lidé nachází ve schránkách letáky s jeho jménem na podporu prezidentské kandidatury?

Server Aktuálně.cz oznámil, že se letáky na podporu Miloše Zemana v prezidentských volbách, kde bude obhajovat svoji pozici na Hradě, objeví v poštovních schránkách již tento čtvrtek ráno na různých místech republiky. Jako první si letáky mohou prohlédnout občané z pražského Smíchova. Letáky jsou určené na podporu současného prezidenta Miloše Zemana a jeho kandidatury na obhajobu své pozice na Hradě.

                 Letáky s logem kampaně za zvolení Zemana pro rok 2018 nechal vyrobit podnikatel Jaroslav Třešňák. Na dotazy, zda skutečně stojí za těmito letáky, odpověděl, že jde o čistě soukromou záležitost. Na emailové otázky dokonce odmítl odpovídat. Třešňák vlastní společnost JTH Group, jeden ze zdrojů také uvádí, že je častým sponzorem Zemanových reprezentačních plesů, a také se měl zajímat o investici ve východním Rusku.

                 První strana letáku obsahuje fotografii hlavy státu v černém saku s červenou kravatou, kde stojí nápis “Ještě jeden životní příběh Miloše Zemana”. Leták pokračuje dalšími třemi stranami, které popisují důležité momenty Zemanova osobního života. Lidé se mohou dočíst, například, jak se stal Zeman předsedou vlády v roce 1998, anebo píše o významném roce 2005, kdy napsal knihu “Jak jsem se mýlil v politice”.

                 Poštovní doručovatelka uvedla, že se letáky budou roznášet ve čtvrtek a v pátek, a budou vkládány i do těch schránek, které mají na sobě napsáno, že žádné reklamní tiskoviny nechtějí. Celkem obdržela 700 letáků, přičemž její dvě kolegyně dostaly asi tisíc. Jinými slovy, ve městě s méně než deseti tisíc obyvateli, si bude moct přečíst Zemanův leták každá rodina. Pošťačka dodala, že se jedná o akci po celé zemi.

                 Sdružení Zeman znovu 2018 se ke kampani odmítlo vyjádřit. Mluvčí Barbora Filípková doposud nereagovala na zaslané textové zprávy a také nepřijímá telefonní hovory. Naopak mluvčí České pošty Ivo Vysoudil se nechal slyšet, že situaci komentovat nebude. Jedná se dle jeho slov o privátní zakázku. Otázky ohledně akce ignoroval i tiskový mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

                 Na konci léta Zeman vehementně hlásal, že nebude dělat volební kampaň. V rozhovoru pro Frekvenci 1 dokonce prohlásil, že i kdyby znovu kandidoval, do žádné kampaně by nešel. Chtěl, aby voliči posoudili výsledky jeho působení v politice za posledních pět let sami. Již několikrát svůj výrok o žádné kampani zopakoval. Záhadou proto zůstává, proč lidé dostávají do schránek letáky s jeho osobou s cílem jej podpořit v blížících se volbách na prezidenta.