Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman pobízí Piráty do vlády. V kabinetu by mu nevadil ani Okamura

Volební úspěch Pirátů byl pro Miloše Zemana překvapením. Strana získala téměř 11 procent hlasů a získala křesla ve Sněmovně pro 22 svých poslanců. Pirátský předseda Ivan Bartoš má ale problém jít do vlády s vítězem voleb Andrejem Babišem a jeho hnutím ANO.

Novináře dotazující se na případnou koaliční spolupráci odkázala mluvčí Karolína Sadílková na povolební strategii strany, kterou Piráti před volbami zveřejnili. „Usilujeme o změnu politické kultury v České republice a transparence u nás není jen na papíře. Budeme se účastnit vyjednávání vlády s cílem dostat maximum našich priorit do vládního programu. Nelpíme ale za každou cenu na zisku dobře placených funkcí. Jsme připraveni i na roli kritické, ale konstruktivní opozice,“ píše se v dokumentu.

„Ať ukážou, co umí,“ fandí Pirátům prezident Zeman. Stranu zároveň vyzval, ať své odmítavé stanovisko týkající se vstupu do vlády ještě přehodnotí. „Říkají, že chtějí zůstat v opozici, ale moje zkušenost zní, že z opozice nedokážete téměř nic. Odmítám všechno vázat na osobní sympatie nebo antipatie k Andreji Babišovi. Potřebuje Česká republika, aby v její vládě byla síla, jejíž odborností jsou informační technologie? Pokud ano, zapomeňme na Andreje Babiše,“ pobídl Piráty, aby přemýšleli v širších souvislostech.

Na závěr Zeman strany smířlivě vyzval ke spolupráci ve prospěch všech občanů země: „Skloňme se s úctou před tímto výsledkem a přemýšlejme, co by se s ním dalo udělat ve prospěch České republiky. Nejsem tu od toho, abych radil Pirátům, ani abych radil Andreji Babišovi, ale mně připadá docela logické, kdyby se začlenili do vlády. Jsou odborníci na elektronizaci veřejné správy, digitalizaci ekonomiky, s tím minulá vláda téměř nehnula. Ať ukážou svoji odbornost.“

Výhrady nemá Miloš Zeman ani proti členům Svobody a přímé demokracie, včetně předsedy Tomia Okamury. Stranu považuje za standardní politickou sílu. „Už před volbami jsem odmítl tu nálepku extremistické strany. Pro mě jako pozorovatele politické scény je hlavním slibem přímá volba starostů, primátorů, hejtmanů, referenda jak místní, tak celostátní. Shodli jsme se i v názoru, že by bylo dobré zavést volební povinnost,“ řekl Zeman k SPD. „Počkejme, co pan Okamura udělá v Parlamentu. Mějme úctu k voličům. Pokud by SPD byla součástí koalice, která bude mít většinu v Poslanecké sněmovně, pro mě by nebyl problém takovou koalici jmenovat. Jediná strana, která mi vyloženě vadí, je Dělnická strana sociální spravedlnosti. Ta se naštěstí do Sněmovny nedostala,“ uzavřel své hodnocení prezident.