Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman vyhlásil nové volby. Kvůli poslanci ANO, který nezná Ústavu

Prezident Miloš Zeman vyhlásil na 5. a 6. ledna nové doplňovací volby do Senátu. Může za to majitel textilní společnosti Juta, podnikatel Jiří Hlavatý. Ten byl o víkendu zvolen do Sněmovny za hnutí ANO, tím ale zároveň skončil jeho mandát senátora. Hlavatý se stal senátorem volebního obvodu Trutnov v říjnu 2014.

Jiří Hlavatý jako senátor nevěděl, že v momentě jeho zvolení poslancem mu senátorský mandát automaticky zaniká. Neslučitelnost obou funkcí je přitom zakotvena přímo v Ústavě, kde se v článku 21 výslovně píše, že nikdo nemůže být členem obou komor parlamentu.

„Kvůli ztrátě senátorského mandátu, který zanikl mým zvolením, se však cítím podveden. Nepovažuji to za demokratické a vracíme se zpátky do totality. Měl bych si svobodně zvolit, jestli budu v Poslanecké sněmovně nebo zůstanu senátorem. Ti, kdo byli zvoleni, by měli mít možnost si vybrat. Nikoliv, aby jim zákon nařizoval, že zvolením jim mandát automaticky končí. Takhle jsem se stal obětí. Nikdo mě na to ani neupozornil.“ rozčiloval se nad ztrátou senátorského křesla Hlavatý. „Myslel jsem si, že do doby jmenování poslancem mám dostatek prostoru se rozhodnout. Nevěděl jsem, že zvolením přestávám být senátorem. Je to moje chyba, měl jsem si ty věci ověřit,“ dodal. Důvodem, proč se Hlavatému do dolní komory nechce je podle něj to, že práce poslance je náročnější než práce senátora.

Na rozdíl od znalosti Ústavy, sebevědomí Hlavatému nechybí: „Kariéru poslance jsem neplánoval. Nečekal jsem, že budu mít takovou podporu veřejnosti. Pokud bych chtěl jít do Sněmovny, tak jsem měl nabídku být lídrem, což jsem odmítl.“ Podpora voličů prý Hlavatého zaskočila natolik, že se sám sebe ptal, co by se stalo, kdyby kandidoval na prezidenta. „Zamrazilo mě. Ptal jsem se. To jsem takhle dobrej? To mě to okolí takhle vidí? Když budu kandidovat na prezidenta, tak ty lidi mě zase podpoří?“ spekuloval Hlavatý. Kandidaturu ale bývalý senátor naštěstí nezvažuje.

Mandát senátora je šestiletý, nástupce Hlavatého bude do horní komory zvolen do konce jeho původního funkčního období, tedy do podzimu 2020.