Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Do Vladislavského sálu je na předávání státních vyznamenání pozvaných o 180 hostů víc než loni. Prezident Zeman se rozhodl ocenit více osobností.

Hradní kancléř Vratislav Mynář přišel s oznámením, že v letošním roce bude předávání státních vyznamenání velkolepější, než tomu bylo v letech minulých. Ve Vladislavském sále se má potkat na 800 lidí. Organizátoři tak museli přidat o 180 židlí navíc. Mynář dodal, že počet osobností, které si domů odnesou čestné vyznamenání, bude výrazně vyšší v tomto roce. Tiskový mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček prohlásil, že dne 28. října bude ve Vladislavském sále připravených 800 míst oproti minulému roku, kdy bylo připravených pouhých 620 židlí. Klíčovým faktorem je rozhodnutí současného prezidenta Zemana pozvat a vyznamenat více lidí. Mynář uvádí, že za běžných okolností se oceňuje dvě až třicet lidí, v letošním roce to bude mnohem víc. Avšak nechtěl sdělit přesný počet, i když je seznam vyznamenaných hotový.

Někdejší hradní protokolář Jindřich Forejt se nechal slyšet, že se za jeho působení na Hradě během 16 let většinou na předávání do Vladislavského sálu pozvalo kolem 600 lidí. Zároveň upozorňuje na fakt, že se kdysi osobnosti zvaly podle jasných instrukcí. Nejednalo se o přátele nebo voliče, ale především o držitele vysokých funkcí. Na závěr podotkl, že si Mynář vybíral konkrétní poslance, které chtěl, aby Forejt také pozval.  Situaci uzavřel tím, že jej číslo pozvaných nepřekvapuje, jelikož už za éry Václava Havla se vyznamenalo na 60 lidí. Václav Klaus to snížil na 20, a Zeman se pravidelně pohyboval mezi 25 až 30 vyznamenanými občany.

Dosluhující poslanci nebo ti nově zvolení jsou pozvaní na recepci, která se koná po slavnostní ceremonii. Mluvčí Ovčáček zdůraznil, že skoro všechny politické strany byly o recepci informovány. Jedinou stranou bez reakce zůstávají Starostové a nezávislí.

V minulém roce řada politiků a veřejně známých osob odmítla přijít na slavnostní předávání z důvodu oslavy vzniku republiky dne 28. října. Prezidentská kancelář tak byla nucená narychlo hledat jiné osobnosti, které by ty chybějící mohly nahradit. Zástupci církve a politici, kteří nechtěli na ceremonii přijít, se ohrazovali proti tomu, že Zeman odmítl vyznamenat Jiřího Bradyho jako přeživšího holokaustu.

Ovčáček řekl, že se seznam rozšířil o představitele kulturního, sportovního a podnikatelského života. Na předávání státních vyznamenání jsou mj. pozvaní senátoři, vláda, ústavní soudci, europoslanci, diplomaté, kardinál Dominik Duka a jiní zástupci církve a vysoce postavení pracovníci v armádě a na policii. Vyznamenání dostane rychlobruslařka Martina Sáblíková, bývalý německý kancléř Gerhard Schröder, písničkář Jarek Nohavica nebo slovinský prezident Borut Pahor, vědec Vladimír Mařík, či zakladatel prvního hospicu v republice Miroslav Wajsar.