Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

ČSSD nebude navrhovat kandidáta na Hrad, ODS váhá

Sociální demokraté dnes oznámili, že do prezidentské volby nebudou nasazovat vlastního kandidáta. ČSSD původně zvažovala, že k otázce prezidentských kandidátů se její členové vyjádří v referendu, nakonec ale tuto možnost nevyužili.

Vedení ČSSD původně hovořilo o tom, že vnitrostranické referendum k volbě prezidenta by se mohlo odehrát v první polovině letošního roku, v dubnu ale strana rozhodnutí odsunula na listopad. Předseda strany Bohuslav Sobotka pak v srpnu nevyloučil možnost, že ČSSD žádného kandidáta do volby vysílat nebude.

Před pěti lety, v historicky první přímé volbě prezidenta byl kandidátem ČSSD Jiří Dienstbier. V prvním kole získal 16,12 procenta hlasů a skončil celkově čtvrtý v pořadí za Milošem Zemanem, Karlem Schwarzenbergem a Janem Fischerem. Tehdy Dienstbier prosil o podporu i komunisty s tím, že se cítí jediným kandidátem levice: „Jsem přirozeným kandidátem všech voličů, kteří vyznávají levicové hodnoty, a přijde mi přirozené požádat o podporu i komunistické voliče. Každý volič má stejné právo, stejný hlas jako kdokoli jiný,“ řekl v roce 2012.

Vlastního stranického kandidáta letos nebude mít ani TOP 09, lidovci, komunisté či ANO. Jak se k volbě prezidenta postaví ODS a SPD zatím není jasné. Předseda občanských demokratů Petr Fiala slíbil, že strana se k volbám včas vyjádří. Šéf SPD Tomio Okamura se prý rozhodne až po setkání se Zemanem 6. listopadu, zatím nevyloučil variantu, že by se kandidatury chopil sám. Dostatečnou podporu poslanců má ve svém klubu zajištěnou. Nejzazší termín pro podání prezidentské kandidatury je 7. listopadu.